„Velmi často se stává, že řidiči na znamení našeho výjezdu vůbec nereagují. Můžeme se kvůli tomu dostat do nepříjemné kolize. Situace je bohužel podobná na všech služebnách,“ přiznal ředitel prostějovských hasičů Petr Ošlejšek.

S nezodpovědnými šoféry se potýkají také záchranáři, kteří vyjíždí stejně jako hasiči z budovy ve Wolkerově ulici. „Stojíme v průjezdu, houkáme, blikáme a s některými řidiči to ani nehne. Na červená světla nám průměrně projíždí jeden až dva řidiči,“ potvrdil ředitel Pavel Holík.

Záchranáři: Pro bezpečnost děláme maximum

Hasiči a záchranáři dělají pro bezpečnost a rychlou přepravu zásahových vozů maximum. „V provozu máme takzvanou zelenou vlnu, díky které můžeme zastavit vozidla a řídit křižovatky. Na semaforech se po našem výjezdu spustí zelená a tak nemusíme riskovat a projíždět na červenou,“ vysvětlil Ošlejšek.

Záchranáře také trápí neohleduplnost a neprůjezdnost některých ulic. „Řidiči nás brzdí nebo se nás dokonce snaží předjet. Když jedeme k případu, na náš maják často vůbec nereagují. My přitom bojujeme o každou vteřinu,“ shodli se Holík a Ošlejšek.

Často překážejí i chodci. „Ti sice nemusejí znát předpisy, ale neměli by je ignorovat. Stává se, že potřebujeme projet křižovatku na červenou, auta zastaví a chodci, kteří mají zelenou nám vstoupí do silnice přestože houkáme a blikáme,“ postěžoval si Holík.