Rutinní hlídka se změnila v boj o život.

"Prováděli jsme hlídkovou činnost v Obchodní galerii Arkáda. U východu nás oslovila skupinka lidí, že u stánku s kapry upadl muž do bezvědomí. Okamžitě jsme začali zjišťovat, jestli muž dýchá, má tep a další úkony. Zjistili jsme, že nedýchá, proto jsme okamžitě začali provádět resustitaci. Po přinesení defibrilátoru, jsme muže oživili," vrátil se k předvánoční službě nadstrážmistr Martin Božek, kterému je pouhých dvacet dva let.

"Kolegové prováděli resustitaci a já volal operačnímu, abych popsal situaci. Následně jsem běžel do Tesca pro defibrilátor. Jakmile jsem se vrátil, společnými silami jsme ho rozložili a napojili na muže v bezvědomí. Hned prvním výbojem se postiženému podařilo nahodit tep," popisoval zásah dvaadvacetiletý nadstrážmistr Vladimír Kotlán.

Výdej polévek a teplého jídla lidem bez domova v Prostějově. 4. 3. 2020
Teplé jídlo bezdomovcům? Letos se u nádraží vydávat nebude. Důvod vás překvapí

Souhra a pevné nervy byly základem

"Martin začal okamžitě s masáží srdce, já jsem muži zaklonil hlavu a vyčistil dutinu ústní. Následně jsme se všichni při masáži srdce střídali až do příjezdu záchranky," přiblížil nejzkušenější z trojice, osmadvacetiletý praporčík Lukáš Pavelka, který jediný z hlídky už jednou podobnou zkušenost prožil.

Zdroj: Policie ČR

"V Kralicích na Hané jsem pomáhal ošetřovat muže, který měl bodné poranění stehenní tepny. Tehdy mu šlo také o život," dodal praporčík.Čas vůbec nevnímali.

"Byl to strašný adrenalin, všechno běželo strašně rychle. Všechno jsem dělal automaticky, co se vlastně dělo jsme si uvědomil, až byl pán předán zdravotníkům," doplnil Kotlán a jeho vrstevník Božek dodal: "Okamžitě se nám vybavily zásady první pomoci, kdy máme pravidelná školení i na použití defibrilátoru."

Vánoční prodej kaprů. Ilustrační foto
Vánoční zázrak. Policisté zachránili u Tesca život prodavači kaprů

Příjemná návštěva v nemocnici

"Za zachráněným mužem jsme se byli osobně podívat v olomoucké nemocnici. Byl už stabilizovaný a poděkoval nám za záchranu s tím, že by se s námi rád setkal, až se plně uzdraví," uvedl za všechny Lukáš Pavelka.Odměnou byly medaile i peníze.

"Všem třem policistům jsem udělil medaili primátora. Rada města následně rozhodla, že dostanou i finanční odměnu. Myslím si, že se jedná o čin, který si to jednoznačně zaslouží. Záchrana lidského života je nejvíc, co mohou policisté poskytnout," komentoval prostějovský primátor František Jura.

Hrdost na své podřízené neskrýval ani plukovník Tomáš Adam.

"Jsem na ně hrdý. Můžeme mít jistotu, že pokud by se v budoucnu ve službě setkali s podobně náročným případem, zvládnou ho bravurně," říkal ředitel prostějovských policistů a uzavřel: "Povýšení neplánujeme, ale dostali finanční ocenění a odměněni budou ještě jednou. Jakým způsobem vám ale neprozradím."