Když začal jednačtyřicetiletý Bronislav Khýr z Prostějova před čtyřmi roky běhat, určitě netušil, kam až to může dotáhnout.

„V mládí jsem chodil na takzvanou sportovku, kde jsem trochu běhal, ale nebyly to žádné extra výkony. Když jsem byl starší, tak už jsem vůbec netrénoval. Běh nebyl populární a nikomu se do běhání nechtělo. To se ale změnilo právě před těmi čtyřmi roky. Najednou většina mých známých začala běhat a chlubit se se svými časy z půlmaratonů. Tak jsem si řekl, že bych to také mohl zkusit, protože mě běhání vždy bavilo," svěřuje se běžec, jenž hájí barvy Maratonského klubu Prostějov.

Obrovský boom běhání, který můžeme vysledovat v posledních pěti letech, ovlivnil i jeho.

„Teď jsou skoro každý týden nějaké závody, které si může člověk pohodlně vyhledat na internetu, vše je pohodlnější. Takhle jsem si tedy našel různé akce a začal závodit," říká Bronislav Khýr.

Jak sám přiznává, ze začátku žádnou díru do světa neudělal, ale díky tvrdému tréninku se vypracoval na běžce, který svými výkony poráží klidně i o dvacet let mladší závodníky.

„Ze začátku jsem trénoval tak čtyřikrát týdně, teď šestkrát až sedmkrát. Postupem času jsem si ale všiml, že se vůbec nezlepšuji. Domluvil jsem se tedy na spolupráci s trenérem. Trénoval jsem stejně, tedy skoro každý den, ale efektivněji. Moje výkonnost šla nahoru," říká vytáhlý běžec.

I díky zlepšeným výkonů má za sebou již velké množství úspěchů. Kromě výher na několika oblastních závodech se může například pyšnit druhým místem na prestižním běhu Vokolo Príglu v kategorii nad čtyřicet let. Nestačil jen na legendárního ultramaratonce Daniela Orálka, který sbírá úspěchy i na mezinárodní scéně.

Ani Vabroušek na něj nestačil

Za prostějovským běžcem skončil například i triatlonista Petr Vabroušek. Za své úspěchy byl dokonce vyhlášen i sportovcem města Prostějova pro rok 2015 v kategorii neprofesionální sportovec.

Největšího úspěchu však zaznamenal nedávno na mistrovství České republiky veteránů na dráze. Časem 2:03,21 na 800 metrů skončil na celkovém prvním místě, a mohl tedy slavit titul veteránského mistra České republiky. Svůj výkon také vyšperkoval druhým místem v běhu na 10 kilometrů a čtvrtým na 1500 metrů.

A jaký je recept na úspěch?

„Myslím, že mi běhání vždy tak nějak šlo, mám dlouhé nohy, takže můžu protáhnout krok a být rychlejší," směje se prostějovský běžec Bronislav Khýr.

Autor: Domink Voráč