Vepřové hody odstartovaly zimní sezónu. "Dle prastaré tradice se má podzim začít zabíjačkou. My jsme to dodrželi a pomyslně jsme tak zahájili zimní provoz bistra," informoval Pavel Matoušek, provozovatel Bistra U Matesů s tím, že od soboty už bude oblíbená občerstvovna v lesoparku Hloučela otevřena denně.

Přeštická prasata z vlastního chovu. "Máme v chovu celoročně dva čuníky. Z nich jsme udělali dnešní zabíjačku. Porážku a bourání nám zajistil vyhlášený řezník Pavel Tesař z Bílovic," uvedl činorodý podnikatel a dodal: "Chtěli jsme lidem přiblížit atmosféru domácí zabíjačky. Museli jsme ale dodržet všechny hygienické předpisy, takže zde prasátko bohužel viset nemohlo. Původně jsme chtěli dělat kompletně celou zabíjačku. Bohužel to současné předpisy neumožňují."

Světýlkový průvod v Kralicích na Hané, 12.11. 2021
VIDEO: Kralická světýlka se nebála ani strašidel

Přesto měli lidé možnost ochutnat jitrnice, jelita, prdelačku, škvarky, tlačenku a samozřejmě ovárek z kotle.

"Speciální menu je rozpečená bouřka s petrželovými bramborami. Ke všemu je pak k dispozici nastrouhaný křen s jablky a nabízíme i chleba se sádlem nebo teplými škvarky. Na ochutnávku je i zabíjačkový talíř, kde je mix všeho," vyjmenoval rozmanitou nabídku Matoušek.

Ovárek nebo jatýrka přímo z rukou mistra. Kouřící kotle a neopadávající frontu hladových zákazníků obsluhoval známý prostějovský kuchař Václav ´Sandra´ Bartoš.

"Vašek je borec, který by si zasloužil Michelinskou hvězdu. Své práci rozumí a navíc ještě umí bavit lidi. Jeho zásobárna vtipů je opravdu bezedná," chválil šéf bistra prostějovskou gastro celebritu a se smíchem dodal: "On není jen výborný kuchař, ale současně ho využijeme i jako moderátora a baviče. Zkrátka za jedny peníze tři v jednom."

Příprava vánočních trhů na prostějovském náměstí T. G. Masaryka, 12.11. 2021
Vánoční stánky už zaplnily prostějovské náměstí. Jaké je rozmístění?

Podobná celebrita, z místní hudební scény Jirka Košťálek zase i v nevlídném počasí hrála a zpívala k dobré chuti.

"Musím mu poděkovat, že na poslední chvíli pomohl. Původně jsme měli mít zabíjačku o týden dřív, ale museli jsme kvůli mé karanténě posunout o týden. Domluvená kapela Sláva band už měla jiný kšeft a tak nám Jirka vytrhl trn z paty," děkoval Pavel Matoušek.

Zabíjačkové hody budou na Hloučele až do večera.

"Pokud by nám něco zbylo, mohou lidé ochutnat i v neděli. Příští týden v neděli bude na bistru táborák s živou kapelou. V plánu máme dále uzené hody a bude i prodej kaprů a stromků. Pojedeme zkrátka celou zimu," uzavírá podnikatel, který před rokem jako první v republice zahájil provoz letního občerstvení v zimě.