„Konají se zde různé akce, návštěvnost je různá. Jakmile se ale jedná o dobré jídlo a pití, tak je zájem vždycky,“ usmíval se zámecký kastelán Pavel Zástěra a sám si pochutnal na prdelačce i ovárku.

Plumlovská zabijačka láká pravidelné hosty. „Jezdíme sem každý rok. Nabídka všeho, co se dá z prasete udělat, je pestrá, navíc nemají ani přemrštěné ceny. Další věcí je, že chuťově jsou jejich výrobky výborné,“ vysekl poklonu řeznickým mistrům z rodu Mirgů chlapík důchodového věku z Prostějova.

Fotbalová halloweenská stezka přitáhla do Čechovic opět davy lidí. 28.10. 2022
OBRAZEM: Postavy z filmových hororů děsily v Čechovicích

V opravdu rozmanité nabídce teplých jídel šly nejvíce na odbyt polévky a prejty obou barev, delikatesní výpečky se zelím a knedlíkem nebo bramborový knedlík s uzeným masem. Zájem o zabíjačku potvrzovaly nikdy nekončící fronty u tří stánků.

„Jsem rád, že lidi přišli a je jich hodně. Doufám, že jim bude všem chutnat. Dnes přijeli hlavně Prostějováci, jinak lidé z okolních vesnic naše výrobky znají, protože k nim jezdíme s pojízdnou prodejnou,“ díval se s uspokojením na dlouhé fronty zakladatel rodinného řeznictví Ivan Mirga a pokračoval: „Nabízíme vlastní výrobky a na dnešní vepřové hody jsme navařili padesát kilo krup. Myslím, že máme všeho opravdu dost, a nebojím se, že by se na někoho nedostalo. Všechny druhy připraveného masa se počítají na metráky. Na povel má ale všechno můj syn Mirek, já už jsem v důchodu a tady se snažím jen pomáhat a předávat zkušenosti.“

Vánoční trhy v Prostějově. Ilustrační foto
Úsporný vánoční program v Prostějově: drahé hvězdy nahradí vláček nebo flašinet

Zámeckými vepřovými hody letošní veřejné akce nekončí. Tradicí posledních let se stala Předvánoční zabíjačka spojená s koštem domácích pálenek. „Letos se uskuteční v sobotu 17. prosince. Účast i vystoupení přislíbili muzikanti Vašek Řihák a Tomáš Somr. Místem konání je Bar Oáza v bývalém kině směrem na Vícov,“ zve fajnšmekry Ivan Mirga.

Nejbližšími akcemi na Zámku Plumlov jsou v sobotu 5. listopadu Hubertské slavnosti se začátkem ve 13.30 hodin, po kterých následuje zejména dětmi oblíbené Uspávání broučků s lampionovým průvodem.