„Nevypadá to vůbec pěkně a hlavně je to zřejmě i nehygienické. Něco by s tím už měli udělat," tvrdí Klára Olejníčková z Prostějova, jedna z pravidelných návštěvnic lázní.

Po instalaci plastových oken interiér nevětrá zdaleka jako dříve, kdy byla v lázních okna kovová.

„A kvůli teplotnímu i vlhkostnímu režimu se vlhkost kondenzuje ve zdivu. Bude tedy potřeba zásah specializované firmy, která provede novou fasádu takovou technologií, aby k poškození vlhkostí dále nedocházelo," uvedl náměstek primátora Zdeněk Fišer.

Extrémní zatížení

Mohlo by se tedy zdát, že výměna oken za novější vyvolala v městských lázních nutnost dalších oprav, které zatíží městský rozpočet. Problematika je však trochu složitější.

„Ta budova prošla celkovou rekonstrukcí naposledy skoro před dvaceti lety. Od té doby se změnily předpisy ohledně tepelné propustnosti i mnoho dalších. Navíc krytý bazén je obecně stavba, která co se týče vlhkosti zvenčí i zevnitř je vystavena extrémnímu zatížení," upozornil vedoucí odboru rozvoje a investic prostějovského magistrátu Antonín Zajíček.

Postup oprav

Od rekonstrukce v devadesátých letech minulého století přišla první větší oprava až v roce 2007, kdy město dalo osmnáct milionů do přestavby kotelny a rozvodů. O dva roky později pak přišlo zateplení střechy a nová skleněná stěna. Tehdy stály opravy tři a půl milionu.

„Oprava fasády je tedy logickým vyústěním těchto kroků, je potřeba, aby i kabát té budovy odpovídal kvalitě jejího vnitřního vybavení a zařízení. To je na vysoké úrovni. Vyšší, než by dovoloval soudit pohled na některé omšelejší části fasády," podotkl k tomu Antonín Zajíček.

Dva miliony? Slušná cena

Zatím poslední úpravy by měly přijít na více než dva miliony korun.

„To je na objekt tohoto objemu velmi přiměřená částka. Na některých místech se bude opravovat pouze omítka, jiná budou obložena tepelnou izolací," dodal Zajíček. Opravy by se podle radních měly lázně dočkat ještě v letošním roce.

V devadesátých letech vložila do opravy lázní, které vznikly po polovině dvacátého století, radnice více než čtyřicet milionů.

„Během tehdejší rekonstrukce došlo i k dispozičním změnám lázní. Zmizely vany, po nichž už nebyla ze strany návštěvníků poptávka, opravila se střecha, elektrické rozvody, stropy a vybudovaly se bezbariérové přístupy a spouštěcí zařízení do bazénu pro zdravotně postižené," vzpomínal Miroslav Zikmund, který byl v té době starostou Prostějova.