Vzhledem k tomu, že pachatelům bylo v době činu teprve čtrnáct, respektive patnáct let, žádný zákonný postih je nečeká.

Rodiče mladých vandalů z Konice, kteří o prázdninách zničili majetek místní školy, budou zřejmě muset nahradit část škody. Ta se vyšplhala na více než pětasedmdesát tisíc korun.

Protože je škola pojištěná, předpokládalo se, že trojlístek hochů ve věku čtrnáct a patnáct let, vyvázne bez trestu. S přihlédnutím k věku chlapců odložila případ i policie.

„Většina nákladů na opravu školy se pokryje z pojištění. Desetiprocentní spoluúčast bude město s největší pravděpodobností požadovat po rodičích. Ještě ale musí rozhodnout vedení,“ řekl Vojtěch Bílý, vedoucí finančního odboru a správy majetku města konického úřadu.

Výtržníkům se podařilo dostat do areálu školy v polovině prázdnin. Větracím oknem vlezli do skleníku, kde vše poničili. Rozbili výplně deseti skleněných tabulí a také kompletní skleněnou výplň tří dalších skleníků.

„Zničili zeleninu, vzrostlé sazenice paprik a tyčkových rajčat. Nakonec rozbili tři okna školy,“ popsala prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

„Celková škoda se vyšplhala na 75 460 korun. Necelých osmašedesát tisíc korun zaplatí pojišťovna, zbylých sedm a půl tisíce by měli uhradit rodiče,“ poznamenal Bílý.

Prohřešky chlapců bude řešit i vedení školy. „Jejich chování bude projednávat pedagogická rada. Mají toho totiž na svědomí víc,“ potvrdil ředitel konické základní školy a gymnázia Jaromír Schön.

Jen o prázdninách způsobila podle policie trojlístek hochů škodu za zhruba sto padesát tisíc korun. „Rozbíjeli skla automobilů, vloupali se do čtyř rekreačních chat v okolí Konice a zdevastovali zařízení šicí dílny.