Jejím udělením dosáhl majitel elektrárny velmi výhodné výkupní ceny elektřiny, která od ledna 2011 strmě klesla. Licence uděluje Energetický regulační úřad (ERÚ).

Při získání licence do konce roku 2010 byla výkupní cena za megawatthodinu energie dodané ze solární elektrárny do veřejné sítě 12.150 korun. Částka byla garantována státem na 20 let. Pokud ale majitel dostal licenci až po 1. lednu 2011, získal cenu 5500 korun za megawatthodinu. Elektrárna tak mohla na příspěvcích za 20 let vydělat 239,6 milionu korun.

„V tomto případě nejde o nějakou nedbalost. Snaha získat licenci do konce roku 2010 tam byla ze strany majitele i dodavatele stavby zřejmá," řekl v odůvodnění rozsudku předseda trestního senátu soudu Aleš Novotný.

Padělané doklady

Pracovníků ERÚ Ladislav Žáček navštívil 30. prosince 2010 elektrárnu Držovice a rozhodl, že je sice rozestavěná, ale schopna provozu. Na základě toho získala elektrárna licenci ERÚ. V elektrárně ale nebyl vztyčen jediný solární panel a Žáčkovi prý byla při kontrole prezentována sousední, tedy jiná solární elektrárna. Žáček se tak podle soudu dopustil maření výkonu úřední osoby z nedbalosti. Soud mu za to dnes uložil trest deset měsíců vězení s podmíněným odkladem na pět let.

Dalším odsouzeným je zaměstnanec Vlčkovy společnosti Tower of Power Martin Dupal. Podle soudu zaslal na ERÚ nedostatečné, nepravdivé a zčásti padělané doklady o elektrárně s cílem získat licenci. Brněnský soud ho za to dnes poslal na 5,5 roku do vězení.

Pátou odsouzenou je Ilona Florianová, která licenci na ERÚ vydala a učinila tak, přestože měla neúplné a rozporné podklady. Dostala osm měsíců vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky za maření výkonu úřední osoby.

Snaha získat licenci

Soudce Novotný připomněl, že v kauze je několik falešných dokladů vytvořených Vlčkem a Svobodou. Podle něj si sami vyrobili reklamační protokol o tom, že Tower of Power vrací německé firmě stovky solárních panelů, které jsou závadné. Nic takového ale vyšetřování nepotvrdilo. Navíc sepsali předávací protokol o uvedení elektrárny do zkušebního provozu za situace, kdy na ní nebyl nainstalovaný jediný panel.

„Přesně věděli, v jakém stavu elektrárna je," uvedl soudce. Vlček se Svobodou byli podle něj vedeni snahou za každou cenu získat licenci a tím dosáhnout na výhodnou výkupní cenu energie. Oba dnes také dostali milion korun pokuty. Vynesení rozsudku se neúčastnili. Vinu popírají; svalují ji jeden na druhého. Verdikt zatím není pravomocný.

Na nesrovnalosti přišli nakonec pracovníci ERÚ a licence byla Vlčkovi v dubnu 2011 odebrána. Škoda tedy nevznikla.

Případ Držovice je jedním z prvních podvodů se solární energií v ČR, který skončil rozsudkem. Policie jich vyšetřuje kolem 200. V roce 2008 bylo v ČR 249 solárních elektráren. Jejich počet vzrostl počátkem roku 2010 na 6032 a k 1. lednu 2011, do kdy platily výhodné ceny za dodanou energii do sítě, jich bylo licencováno 12.861. Změna ve výkupních cenách nastala rozhodnutím zákonodárců. Snížili ji, protože tak chtěli omezit podporu fotovoltaiky v zemi.