Soudkyně Adéla Pluskalová nicméně přihlédla k odbornému posudku, jehož autorem je Pavel Benkovič. Během procesu se zabývala tím, zda došlo k neoprávněnému nakládání s odpadem, zda došlo na poničení životního prostředí, a zda škoda způsobená obci je vyšší než pět set tisíc korun.

Na všechny otázky nakonec ve středu na závěrečném jednání odpověděla kladně.

"Pan Konšel nechával ukládat odpad na místo s vědomím, že skládka byla v lokalitě povolená jen do roku 1995. Pozemky ke skladování odpadů nebyly určené," uvedla soudkyně a smetla námitku Vlastimila Konšela i obhájce v tom smyslu, že práce po tomhle roce měly místo pouze upravit a vzhled místa naopak chránit.

"Konec těchto snah lze datovat do roku 1998. Skládka se od uzavřené rozrostla o více než sto procent," uvedla dále soudkyně.

Škodlivý odpad

Zopakovala také, že ke znečištěné povrchových a podzemních vod nedošlo jen náhodou. A cena za odvoz ilegálně navezených odpadů značně překročí hranici pro trestný čin, a sice 500 tisíc korun. Za stěžejní důkaz přitom označila posudek, který informoval mimo jiné o tom, že v místě je až padesát osm tisíc tun odpadu. A většina průzkumných sond prokázala, že mnohdy škodlivého.

Soudkyně nakonec odsoudila exstarostu k desetiměsíční podmínce s odkladem na rok a půl. Přestože se pak na místě k verdiktu přítomní nevyjádřili, později médiím Vlastimil Konšel sdělil, že se pravděpodobně odvolá.

"Je to případ, jak jít po představitelích samospráv. To už byste rovnou mohli zavřít přes šest tisíc starostů a starostek," rozčiloval se nedlouho po verdiktu.

Věřím, že budu očištěn, řekl exstarosta

Zopakoval také, že si není vědom pochybení.

"Nepřipouštím si ho. Věřím, že budu očištěn. Vše je otevřené," řekl. Společně se svým obhájcem pak během soudních jednání upozorňoval na to, že zastupitelstvo o situaci se skládkou vědělo.

"Nic jsem jim netajil, byl jsem přesvědčený, že nemám důvod. Za více než dvacet let starostování o tom ostatní zastupitelé a radní věděli," uvedl.

Soudu se také od začátku účastnila Marie Slezáková, dnes místostarostka, v roce 2015 ale členka opozice, která se svým kolegou ze zastupitelstva upozornila na možné nesrovnalosti. O případ se později začala zajímat Česká inspekce životného prostředí, která přes několikeré odvolání obce uložila Určicím zaplatit pokutu za nelegální skládku 61 tisíc korun.

Co se skládkou dál?

Na místě připustila, že neví, co se skládkou bude dál.

"Úprava skládky? Myslím si, že teď do toho vrtat nikdo nebude, aby se to proti němu neobrátilo," řekla místostarostka.

Obec má totiž za úkol od inspekce ze skládky nechat odvézt sedm set tun odpadu. Obec nyní žádá po starostovi odškodné přes milion korun. Soud ji však odkázal na občanskoprávní spor.

"Pokud bychom museli ten odpad odvézt, tak už jen těch 700 tun by nás určitě přišlo na více než milion. To by pro nás byly velké peníze v době, kdy budujeme kanalizaci a školku," prohlásila.

Na závěr odmítla slova Vlastimila Konšela o spoluvině zastupitelů.

"Zdůrazňuji, že o ukládání odpadu nerozhodl žádný orgán obce. Starosta si sám svévolně nemůže podepisovat věci, přesně tak to ale dvacet let dělal," vyjádřila se Slezáková. Ani ona ani nikdo jiný se na místě neodvolal. Pokud by se tak stalo, případ, v němž exstarostovi hrozí až dvouleté vězení, poputuje ke krajskému soudu.