Co hráče tvého kalibru vedlo k účasti na turnaji v Prostějově, který má svým dopadem přece jen převážně regionální charakter?

Je to snadné. V Prostějově bydlím. Navíc zde mám mezi šachisty spoustu přátel a známých a rád se s nimi vždy po čase vidím. Ač třeba hraji na trochu vyšší úrovni než oni, v řadě případů i tady musím řešit během duelů zajímavé situace.

Jak hodnotíš samotný turnaj a prostředí, ve kterém se odehrává?

Je škoda, že účast zde je slabší, než by si turnaj určitě zasloužil. Prostory Národního domu jsou nádherné. Nebývá zvykem, aby se šachové turnaje v České republice konaly v tak důstojném prostředí. Například v Brně se hrají podobné turnaje v řadě případů v tělocvičně a přece tam přijede klidně i 80 hráčů. Chtělo by to prostějovský turnaj více zpopularizovat a k tomu bych rád svou účastí přispěl i já. A možná tomu pomůže i tento rozhovor (úsměv)

Turnaj jsi se ziskem osmi a půl bodu z devíti možných poměrně s přehledem vyhrál. Potrápil tě vůbec někdo? close zoom_in

Většinu partií jsem odehrál v pohodě. Akorát dvě byly náročnější. V pátém kole jsem měl v duelu s Romanem Závůrkou namále. V jednom okamžiku bych po případném tahu soupeře zřejmě i prohrál, ale Roman si ho nevšiml a mě se následně podařilo zápas otočit. V osmém kole stál soupeř Miroslav Tichý v jednom okamžiku lépe, ale ubránil jsem se a při vyrovnané pozici jsme se dohodli na remize.

Limitovalo tě nějak horké počasí, které prakticky celý turnaj provázelo?

Není to moc příjemné hrát v takovém vedru. Je potřeba hodně pít, ale v Národě se to dalo zvládnout. V nějaké rozpálené tělocvičně by to asi bylo horší.

Měl jsi čas během turnaje sledovat i ostatní zápasy?

Několik jsem jich pozoroval se zaujetím. Líbil se mi v nich Petr Zatloukal. Hrál dobré šachy a zaslouženě skončil v turnaji druhý.

ČTĚTE TAKÉ REPORTÁŽ Z TURNAJE DOPLNĚNOU FOTOGALERIÍ A VÝSLEDKY: Jak jsem se propotil šachovým turnajem. PODÍVEJTE SE

Čtenáře by jistě zajímalo, jakým způsobem hráč tvého formátu trénuje?

Obvykle doma tak 2 až 3 hodinky denně. Procházím partie, využívám speciálních počítačových šachových programů a studuji literaturu. Jsou ale i výjimečné tréninkové dny. Mým koučem je Vlastimil Jansa, jeden z nejlepších trenérů v ČR, který je současně i národním koučem Lucemburska. Spolu s ním jsem trávil šachové soustředění na chatě u Písku. Začínali jsme tam s šachy v osm ráno a končili v devět večer. Byl to masakr.

Prozradíš své nejoblíbenější zahájení?

Rád hraji za černé sicilskou obranu.

Kdybys měl vybrat tři své největší šachové úspěchy v kariéře, co bys mezi ně zařadil? close zoom_in

V mládežnických kategoriích určitě druhé místo na ME do 12 let. Zajímavým počinem bylo, že se mi i jako nejmladšímu (ve věku 14 let – pozn. redakce) podařilo vyhrát MČR juniorů do 18 až 20 let. Z minulého roku můžu vyzdvihnout prosincové třetí místo na MČR v bleskové šachu. Tam se mi povedlo v zápasech porazit i českou jedničku Davida Navaru a dvojku Viktora Lázničku.

Máš mezi šachisty zvučných jmen nějaké vzory?

Od malička je mým velkým vzorem Bobby Fischer. To, jak ve své době dokázal jako jediný na světě porážet ruské velmistry, mě fascinuje. Z českých šachistů sleduji umění Davida Navary. S trenérem si děláme rozbory jeho partií.

Jaké turnaje tě v dohledné době čekají?

V říjnu začínají soutěže družstev. Budu hrát druhou nejvyšší německou ligu, dále dvě soutěže na Slovensku a samozřejmě 1. a 2. českou ligu.

Zaregistroval jsem tě před čtyřmi lety v televizi v talk show Jana Krause Uvolněte se prosím. Jak na to s odstupem času vzpomínáš?

Byla to moc fajn a taky velká sranda. Jako tehdy třináctiletý kluk jsem občas plácal ptákoviny. Když se na to teď dívám, tak se musím sám nad sebou usmívat. Ale vzpomínám na to rád.

A na závěr. Máš nějaký recept pro začínající šachisty?

Univerzální recept určitě neexistuje. Ale dá se říct, že ten kdo chce být lepší a lepší, se musí nejdříve naučit prohrávat. Pak se teprve opravdu dobrým šachistou může stát.

Vizitka

Šachista Vojtěch Plát

Narozen: 23. ledna 1994

Bydliště: Prostějov

Studium: GJW v Prostějově

Šachový klub: TŽ Třinec

Současné ELO: 2410

Koníčky (kromě šachů): aktivně fotbal za Čechovice, jízda na kole