„Demolice tohoto objektu a jeho náhrada přízemní novostavbou je zcela nepochopitelná. Stávající budova tvoří neoddělitelnou a jen těžkou nahraditelnou součást Svatoplukovy ulice. Jedná se o kvalitní architekturu a navíc je tento objekt neoddělitelně spjatý se slavnou novodobou historií města a oděvního průmyslu jako symbolu celého Prostějova,“ uvedl prostějovský místostarosta Zdeněk Fišer.
Zbourání Dony podle radních není v souladu se zájmy státní památkové péče. „Apelujeme na dobrou vůli vlastníka, aby přehodnotil svůj záměr na demolici objektu,“ vyzval starosta města Miroslav Pišťák. Prostějovští památkáři zároveň zdůrazňují, že demolice by měla být až posledním řešením.
„Zachovány a opraveny už byly i budovy v podstatně horším technickém stavu, než je Dona,“ sdělil jejich šéf Daniel Zádrapa.
Názory architekta
Lidé stojící za projektem demolice Dony a následné výstavby nového obchodního centra argumentují hlavně finanční nákladností rekonstrukce budovy.
„Pokud je objekt ve špatném technickém stavu jako je tomu v případě Dony či Společenského domu, pak je z ekonomického hlediska podstatně výhodnější jej zbourat, než se jej snažit opravovat,“ nechal se slyšet Petr Gottwald, architekt, který je autorem projektu přízemního obchodního centra.
Na často zaznívající kritiku jeho vzhledu reagoval: „Jsem zvědavý, kdo by tam vytvořil něco jiného a hlavně, kdo by to byl schopen zaplatit. To, že industriální architektura z města pomalu mizí, je mi líto. Těžko se s tím však za současných podmínek dá něco dělat.
O možné odprodeji
Na to, zda bude vlastník objektu, vietnamská společnost O.H.Y přihlížet ke stanovisku radnice, případně, zda vidí šanci, aby Dona zůstala zachována nebyl architekt schopný odpovědět. „S vlastníkem objektu se mi nepodařilo telefonicky spojit,“ vysvětlil Gottwald.
Architekt zároveň nevyloučil, že by objekt byli jeho současní majitelé ochotni prodat.
„Pokud by se našel investor, který by byl schopný Donu opravit, tak je možné, že by s ním vlastníci byli ochotni jednat o odprodeji,“ zmínil se. Vietnamskou společnost O.H.Y představil jako firmu s obchodními aktivitami po celém světě.
„O své objekty se pečlivě stará,“ uvedl v březnu letošního roku.
Řádění vietnamské společnosti v Olomouci
S tímto tvrzením obyvatelé Olomouce zrovna nesouhlasí. Problémy s tímto vlastníkem měli především olomoučtí památkáři. Ti jim za způsob, jakým zacházeli s domem ze šestnáctého století zapsaným od padesátých let na seznam kulturních památek, hrozili desetitisícovými pokutami.
„Masné krámy byly vždy průchozí s tím, že po obou stranách se nacházely drobné krámky. Vietnamská společnost však jeden z průchodů na nějaký čas zaslepila. Zároveň bez stavebního povolení probourávala původní zdi, aby zvětšila prostor jednotlivých krámků. Pod renesanční klenby pak zavěsili zářivky a celý historický prostor způsobem využití proměnila v klasickou vietnamskou tržnici. Pod hrozbou sankcí ze strany magistrátu vše nakonec dali alespoň částečně do pořádku,“ zavzpomínal olomoucký památkář Jan Kubeš.
Společnost O.H.Y vlastnila Masné krámy do roku 2009, změnu majitele památkáři velmi uvítali. „Zkušenosti jsou zatím dobré. Noví vlastníci se v prostoru chovají výrazněji ohleduplněji než ti předchozí a to i přesto, že při rekonstrukci musejí počítat se zvýšenými finančními náklady,“ pochvaloval si na závěr Kubeš.
1. Vietnamští majitelé pošlou část Dony k zemi
2. Dona padá k zemi a historie s ní
3. Dona v ohrožení! Najde se její zachránce?
4. Jak bude vypadat nová Dona? PODÍVEJTE SE
5. Město dalo od staré Dony ruce pryč. Ta nová se ovšem lidem nelíbí
6. Rada města: Donu nebourejte, zamyslete se
Srovnání
DONA DNES
DONA V BUDOUCNU