„Komunikace Protivanov – Boskovice v místě zvaném Skelná Huť – husté sněžení, vrstva sněhu; zavátá silnice, uvízlý kamion a nákladní vůz. Vozidla jsou vyprošťována traktorem SUS Protivanov,“ stálo v kolonce pro Prostějovsko. Telefonát silničářům potvrdil, že ve vyšších polohách okresu mají skutečně problémy.

„V tuto chvíli sice nesněží, ale přes noc roztálý povrch zmrzl a všechno, co pak nasněžilo, teď vítr nese na cesty. Od Malého Hradiska a Drahan až po hranice Prostějovska odstraňujeme závěje,“ popsal aktuální situaci konický cestmistr Karel Krátký.

Na nic jsem nečekal, sedl do auta a vydal se na reportáž o sněhu. Cestou do drahanského kopce mě ale znovu trápila nejistota. „To přece není možné, tady to vypadá spíš na jaro. Jestli oni silničáři nepřeháněli?“

U Drahan to začalo

Za posledními stromy vojenského lesa však přišel náhlý zlom. První sněhový jazyk zmobilizoval moji pozornost a od té doby mi sníh unášený poryvy větru nedovolil polevit. Těch několik kilometrů z Drahan do Protivanova jsem jel více než čtvrt hodiny.

Sněhové nadělění na Drahanské vrchovině - 6. ledna 2012

„Noční vítr nezpůsobil žádné vážnější škody, v Prostějově jsme krátce před půlnocí odstraňovali jeden padlý strom a vyjížděli ke spadlému štítu v ulici Na hrázi. Byla to však jen velmi malá část stěny, takže hasiči místo jen ohradili páskou. Opravdu nešlo o nic vážného,“ ujišťoval mě při jízdě z palubní desky mluvčí krajských profesionálních hasičů Zdeněk Hošák.

Gulášek k obědu a vzhůru do sněhu

Příjemně vytopený hostinec v Protivanově mě zlákal k obědu. „Ten poslední kósek tady nahoře je fakt dobrej. Museli sme všichni jet jak potentovaní,“ komentoval svou jízdu od Malého Hradiska řidič, který přišel chvíli po mě. Obracel se přitom ke dvěma traktoristům, kteří své stroje s pluhy zaparkovali nedaleko. „No dyť už dem,“ opáčili a spěšně dojídali guláš.

Sněhové nadělění na Drahanské vrchovině - 6. ledna 2012

Vyrazil jsem také, pořídit další fotografie. Vítr mezitím zesílil a i když nesněžilo na silnici, byla opravdová vánice. Když jsem při focení uhýbal autu, podklouzla mi noha v závěji a napadlo mě, jestli by mě někdo v té bílé mlze uviděl ležet na zemi. Možná by mě našli až zjara odhrnutého pluhem v příkopě.

Cestou do Prostějova jsem si pak pořídil první zážitek s jízdou podle stromů a označníkových tyčí. Nic jiného totiž ve svištícím sněhu na existenci silnice neupozorňovalo. Pak znovu les u Drahan a za ním panorama s plumlovským zámkem, který nastavoval své staleté zdi odpolednímu lednovému slunci. Měl jsem pocit, že se mi výlet na Protivanovsko jen zdál. (pam)

Zavátá vrchovina OBRAZEM

Sněhové nadělění na Drahanské vrchovině - 6. ledna 2012
Sněhové nadělění na Drahanské vrchovině - 6. ledna 2012
Sněhové nadělění na Drahanské vrchovině - 6. ledna 2012