„O opravu silnice se snažíme už několik let, proto každý krok dopředu velmi vítáme. Lidé se už zlobí, protože je to jeden z nejdůležitějších tahů v obci a přitom je stav zhruba sedmikilometrového úseku silnice naprosto katastrofální," uvedla starostka Ludmírova Jana Grézlová s tím, že zatím není jasné, jak by opravy měly probíhat a kudy povedou objížďky.

„Šestadvacátého dubna máme jednání, takže doufám, že potom už budu mít informací víc," doplnila starostka Ludmírova.

Stejný názor sdílí i starosta obce Kladky, který se podílel na žádostech o opravu.

„Dubnové jednání je dle mého vyústěním naší dlouhodobé snahy o to, aby se vedení kraje začalo o silnici zajímat. Obyvatelé už snad ani nevěřili, že se opravy dočkají. Teď je jen otázka, kdy začne. Jestli ještě letos, nebo si na ni budeme muset počkat," uvedl starosta Kladek Josef Hoffman s tím, že bližší informace zatím také nemá.

Řeší se financování

Kdy opravy zahájí, to zatím netuší ani samotní silničáři. Vše se bude totiž odvíjet od Olomouckého kraje, který musí poskytnout potřebné finance.

„Na projednávání zatím zahájíme stavební řízení a budeme řešit hlavně ty stavařské záležitosti. Věci jako jsou objížďky, či začátek rekonstrukce už bude řešit investor, kterým je Olomoucký kraj," vysvětlil referent odboru dopravy Městského úřadu v Konici Roman Bečvář.

Vedení Olomouckého kraje si zatím nechalo vypracovat kompletní projektovou dokumentaci, která opravu silnice rozděluje na pět samostatných úseků.

„Projektová dokumentace obsahuje i návrhy objízdných tras, avšak ty budou upřesněny, až jakmile budeme znát zhotovitele stavby. V současné době navíc stále hledáme možnost financování této akce," uvedla mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

Půlkou auta v příkopu

Opravu silnice by přitom uvítali i obyvatelé přilehlých obcí, se kterými zatím vedení kraje nepočítá.

„Slyšel jsem, že už řeší stavební povolení, ale to se nás zatím bohužel netýká. Přitom si myslím, že silnice mezi Ponikví a Ladínem je ještě v horším stavu. Často si říkám, proč vlastně platím silniční daň, že bych měl platit jen část, protože půlku auta mám na silnici, druhá jede v příkopě," řekl s nadsázkou obyvatel Ponikve Jan Výmola a dodal, že doufá alespoň v brzkou opravu silnice mezi Ludmírovem a Kladkami.