„Když jsem se potřebovala dostat k lékaři do Jevíčka, mohla jsem využít pouze dva spoje. Ani jeden se mi kvůli práci nehodil. Musel mě tam tedy nakonec odvézt syn autem,“ postěžovala si Anna Laštůvková ze Dzbele. „Kdyby syn nebyl doma, vůbec nevím, co bych dělala.“

První zlepšení by lidé žijící na hranicích Olomouckého a Pardubického kraje měli pocítit od 1. dubna.

„Na lince 872, která vede z Jevíčka do Kladek, povede přímý autobusový spoj mezi Dzbelem a Chornicemi,“ potvrdil Jaroslav Tomík, vedoucí oddělení veřejné dopravy Olomouckého krajského úřadu, a dodal, že řešení je výsledkem jednání hejtmanů obou krajů, kteří se kvůli otázce veřejné dopravy v konickém regionu sešli začátkem února v Litomyšli.

Další změny by měly následovat od 10. června. „Plánujeme zlepšit návaznost autobusových spojů na vlakovou dopravu na lince mezi Jevíčkem a Konicí, která vede přes Šubířov a Jaroměřice,“ řekl Jaroslav Tomík.

Řešení vítá i starostka Dzbele.

„Určitě je potřeba tuto situaci nějak řešit. Teď jsme úplně odříznutí od Pardubického kraje a každé dopravní spojení vítáme,“ řekla Jana Konečná. Lidé v obci zhruba se třemi sty obyvateli totiž dali najevo svou nespokojenost s dopravní obslužností a připojili se k petici za její zlepšení. „Jenom u nás se podpisy zaplnily tři archy,“ potvrdila starostka obce.

V plánu jsou nostalgické jízdy vláčkem

Změny ve veřejné dopravě se však netýkají pouze místních, ale i turistů, kteří především o víkendu využívali vlakové spojení k návštěvě hradu u Nectavy nebo třeba historické Moravské Třebové. Kraje proto uvažují o oživení železničtí tratě pro turistické účely.

„V období letních prázdnin, tedy v červenci a srpnu, zvažujeme možnost nostalgických jízd po železnici vedoucíNectavským údolím. Jízdy by se mohly konat jednou za čtrnáct dní, abychom prospěli rozvoji cestovního ruchu v této oblasti,“ vyjádřil se Jaroslav Tomík.

Někdejší Moravská západní dráha, vedoucí z Prostějova do Třebovic v Čechách, začala fungovat 1. září 1889. Po 112 letech nepřetržitého provozu vyjel poslední osobní vlak z Chornic do Prostějova v sobotu 10. prosince 2011.