„Jsou tu samozřejmě Aerovky, to je krásná klasika. Teď přijel pán s Jaguárem, to byl šlechtic mezi auty už v době své výroby, je to šlechtic teď a bude dál. Nejstarším automobilem je tady Praga Picollo z roku 1924,“ uvedl jeden z organizátorů jízdy Radek Švec.

Účastníky jízdy čekalo mnoho překvapení. „Připravili jsme některé úkoly související s motorismem. Budou například šroubovat šroubek na čas, poznávat součástky z historických motorů, nebo n¨budou muset odhadnout určitý časový úsek. Po cestě je také čeká několik samoobslužných kontrol. to znamená například zjistit cenu nějakého zboží v místním obchodě a podobné věci,“ prohlásil Švec.

Se zmiňovanou Pragou přijel do Konice od Chrudimi Petr Starý. „To auto koupil můj otec v roce 1948 od sedláka, který potřeboval peníze na traktor. Jenomže ten sedlák z toho nakonec neměl nic. O pár měsíců později jej znárodnili a o traktor přišel. A nám zůstalo auto v rodině,“ popsal historii vozu Petr Starý.

Ani nešťastný sedlák však nebyl prvním majitelem auta. „Původně s ním jezdil nějaký doktor v Pardubicích. A protože potřeboval jezdit za pacienty v létě v zimě, nechal si u slavného karosáře Josefa Sodomky ve Vysokém Mýtě udělat pevnou nástavbu. S tou jezdím na srazy sodomkářů,“ přidal další podrobnosti z historie svého vozu jeho majitel. V elegantní buřince a s doktorským kufříkem jezdí ostatně se svou „pikolkou“ i dnes.

O kus dál postávali nadšenci u motorek. Mezi nimi bylo vidět například Nortona, nebo německou sajdkáru, ale převažovaly samozřejmě Jawy různých ročníků a provedení. „S timdle já sem se něco najezdil. Po tech kopcách do Ludmirova to tahlo jak nic jinyho. A to sme jezdile ve třech, se sajdó z velorexo,“ vzpomínal starší pán u naleštěné „kévačky“, se kterou na sraz přijel uhrovitý vztáhlý mladík. „A toť pod řiditkama só dva závite, šestke. A na te se přišróboval takové připravek, to se dotahlo a pak tě to nevanglovalo za jizde rokama,“ přidal radu pamětník. U okolostojících vzbudil živý zájem a majitel stroje se hned začal vyptávat na podrobnosti. V živé diskuzi se zdálo, že starý pán omládl o více než půlstoletí.