„Stavba je realizována s ohledem na nevyhovující stav a vlastnosti protihlukové stěny. Předmětem této akce je navýšení stávající stěny o dva metry a výměna výplně stěny v dílce necelého půl kilometru," uvedl tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Ten také dodal, že výsledkem by mělo být méně hluku z dálnice, který by lidi obtěžoval. Nyní jsou však naopak vystaveni ještě většímu hluku, než je v místě běžné. Dočasně totiž došlo k odstranění stěn, které alespoň část hluku pohlcovaly. Zvláště kamionová doprava tak obtěžuje některé lidi více než kdy jindy.

Rámus od rána do večera

„Věřte tomu, že je tady hluk od rána do večera. Důležité ale je, že se staví něco, co nám bude sloužit. Když tedy ta stěna něčemu prospěje, tak prosím," řekla žena, která se představila pouze jako Marie.

Podobného názoru je také Jaroslava Skácelová. Ta je podle svých slov obyvatelkou sídliště už desítky let.

„Musí se to spravit. Máme všechna okna na jižní straně, takže k dálnici. V létě večer jsme při otevření už neslyšeli jednotlivá auta ale jen nějaké hučení. Teď je to kupodivu i bez té staré zábrany lepší," sdělila.

Připustila však, že zvláště lidé bydlící v nižších patrech teď asi prožívají peklo.

„Musí se to ale spravit. Léta letoucí se na ty stěny nesáhlo," upozornila žena.

Město se podle slov náměstka snaží

Jak ale připomněl náměstek primátorky Pavel Smetana, magistrát se v minulosti snažil přispět k menšímu množství hluku v lokalitě. I když peníze nešly přímo do stěn.

„Před třemi lety jsme v úseku dálnice poblíž bytových jednotek položili protihlukový asfalt, který výrazně napomohl snížení hluku. S Ředitelstvím silnic a dálnic je domluva taková, že rekonstrukcí stěny ještě více napomůžou odhlučnění," řekl Deníku.

Nová opatření by kromě kvalitnějšího materiálu na budované stěně měla zahrnovat také její navýšení. Nově by měly přibýt další dva metry.

Ke konci května už mají za sebou obyvatelé čárky více než měsíc trápení s chybějící stěnou a stavebními stroji pod okny. Další však budou ještě následovat. Zatímco však regenerace celého sídliště je teprve na začátku, stavba protihlukové bariéry se brzy přehoupne přes polovinu.

„Náklady stavby jsou šestnáct a půl milionu korun. Akce bude dokončená do konce letošního srpna," ubezpečil Jan Studecký.