„Hloučelu jsme slovovali pomocí agregátu v sobotu. Odlovili jsme osm set osmdesát jelců tloušťů, dvě stě pětašedesát pstruhů, dvě štiky, tři úhoře a dvě stě čtyřicet hrouzků,“ informoval hospodář prostějovských rybářů Pavel Kosek s tím, že ryby skončily v revírech na Konicku a Němčicku.

Střevli převálcovali pstruzi

Zmínil se přitom, že se nepodařilo chytit ani jednu vzácnou střevli potoční. Hloučela jich přitom před lety bývala plná, stejně jako cenných mřenek mramorovaných.

„Nejspíš je zlikvidovali vysazovaní pstruzi,“ uvažuje Kosek.

Přestože již před několika lety rybářská organizace navrhovala, aby Hloučela přestala fungovat jako pstruhový revír, neuspěla.

„Brno, kde máme ústředí, to odmítlo,“ pokrčil Pavel Kosek rameny.

Raci se narozdíl od střevlí a mřenek v říčce udrželi.

„Zatím jsme odchytili desítky raků. Putují do rybochovného zařízení v Koračanech, odkud se po napuštění přehrady převezou zpět do Hloučely,“ ujistil olomoucký biolog Petr Loyka.

Zloděj si odnesl finskou past na raky

„Raky chytáme do ruky, ale používáme i speciální pasti, které pokládáme do hlubších tůní. Našli jsme v nich zatím jen pár raků,“ poznamenal Loyka, kterého mrzí, že jednu z pastí už někdo ukradl.

„Šlo o speciální plastové zařízení z Finska. Zloději nebude k ničemu, zatímco nám mohlo posloužit k odchytu vzácných živočichů, kteří jsou chloubou říčky,“ dodal biolog.

Spolu s hospodářem Pavlem Koskem se shodují, že odlovy ryb a raků v Hloučele musí být opakované. K potoku se tak ekologové vypraví opět o víkendu.