„Jsem ráda, že se situace už zklidnila. Když tady byla sociální ubytovna, tak se nedalo ani vyjít ven. Nájemníci dělali rámus a v okolí byl pěkný nepořádek, protože všude rozhazovali odpadky. A to nemluvím ani o dětech, které byly pěkně drzé, a když jim člověk něco řekl, tak mu ještě vyhrožovaly," vzpomíná sedmašedesátiletá Jaroslava.

Dotace na zateplení

Panelový dům na Kostelecké ulici prošel částečnou obnovou v roce 2009, nyní se město chystá na jeho další úpravy.

„Chtěli bychom dům zateplit, protože tím bychom ušetřili i náklady na vytápění," uvedl radní Jaroslav Šlambor.

Město se však nechce pouštět do zateplování bez dotací.

„Bylo by možné financovat zateplení budovy ze strukturálních fondů Evropské unie. Očekáváme, že první výzvy budou vyhlášeny v průběhu letošního roku, abychom však mohli žádat o dotaci, potřebujeme mít projektovou dokumentaci a energetický audit. Myslím, že investice do tohoto objektu se vyplatí," řekl Jaroslav Šlambor s tím, že pořízení projektové dokumentace bude stát městskou kasu sto tisíc korun.

Kdo tam nyní žije?

Panelový dům prošel proměnou před šesti lety. Bývalý „dům hrůzy" se změnil na byty s pečovatelskou službou, na sociální bydlení pro děti z dětských domovů či pro klienty azylového domu, kteří se osvědčili a jsou schopni samostatného života.

„Máme tam čtyři sociální byty od města. Lidé tam žijí pod dohledem terénního pracovníka, který tam za nimi občas dochází," vysvětlil ředitel Azylového centra Jan Kalla.

Deset bytů slouží jako ubytovna a v nebytových prostorech sídlí organizace a sdružení, jako je Tyflo centrum Olomouc, Svaz tělesně postižených, Sdružení nájemníků, Prostějovští vozíčkáři či Český svaz bojovníků za svobodu.