"Podle mého názoru je to zcela zbytečné, aby se tyto změny prováděly. Jsem s těmi spoji spokojen tak, jak jsou teď. Momentálně mi to takhle vyhovuje," uvedl třeba Miroslav Vlček, který autobusů běžně využívá.

A není sám. Mezi nespokojence se počítá také starosta Olšan u Prostějova Milan Elfmark.

"Za pětačtyřicet let jsem nic takového nezažil," kroutí hlavou nad některými novinkami. Ty se Olšan nemálo dotknou: některé spoje do Olomouce už nebudou jezdit přímo, ale pojedou skrz řadu vesnic. Výsledkem tak je horší návaznost a pro cestující také delší doba strávená v autobusu.

"Spojení nebude optimální. Například se čtyři linky spojí v jednu, některé autobusy už jezdit nebudou," uvedl starosta.

Konice řeší petici z Čunína

O něco smířlivější jsou v Konici. Pro tu je nejzásadnější autobusové spojení směrem na západ a také na sever, do Litovle.

"Jednu změnu k dobrému jsme zaznamenali - mělo by dojít k posílení nedělních spojů, což vítám," poznamenal starosta František Novák. Se svými kolegy však také musí řešit petici. Lidé z Čunína totiž nejsou spokojení, že o jeden spoj přijdou a rozhodli se dát najevo svůj nesouhlas.

Jinde naopak bojují za zcela nový druh dopravy. Příkladem můžou být Kralice na Hané. Zdejší starosta Petr Neoral poukazuje na to, že spojení do obce není zcela optimální.

"Byla zde situace, kdy nám za sebou jely tři autobusy od Přerova. To je úplně bez efektu," poukázal na některé šotky v jízdních řádech.

"Rádi bychom byli za prodloužení linky MHD z Prostějova. Jednal jsem o tom i s městem, protože zájem obyvatel by byl velký, navíc lidé za prací dojíždí i sem do Kralic. Byla by to dobrá věc. Bohužel však vedení města neprojevilo zájem," dodal pak. Nestalo by se v historii Prostějova poprvé, kdy by jeho MHD zajíždělo do míst, která nejsou s městem propojena zástavbou. Jak Mostkovice, tak nyní Žešov ale byly v té době součástí Prostějova.

Půjde platit kartou

Řada oslovených lidí se ale shodne na jednom: změny nejsou šťastné. Redakce se skrze tyto výroky obrátila na představitele Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (IDSOKU), ředitele Jaroslava Tomíka.

"S novými jízdními řády přichází i nezbytné změny v jednotlivých linkách. Dotknou se tras, číslování i samotných zastávek. Například ve městech bude odstraněn nekoncepční souběh příměstské a městské dopravy, což umožní v dané oblasti také doplnit spoje a zlepšit návaznosti jednotlivých linek na sebe," informoval.

Připomněl zároveň, že výběrová řízení vyhrály v některých případech nové firmy, proto musely přijít změny.

"Ve všech autobusech pak budou moct lidé využít platební karty," doplnil pak ještě jednu změnu.

Další změny?

Redakce oslovila také Krajský úřad Olomouckého kraje s prosbou o vyjádření. Ani po týdnu však reakci jejich představitelů nezískal. Stejně jako IDSOK tak například nereagoval na dotaz, jestli dojde po dohodě s vedeními obcí k nějakým dalším změnám. Ty budou dostupné na webu IDSOKu začátkem prosince, Deník pak bude informovat o těch nejvýraznějších. A také o tom, zda přeci jen na nějaké další, neplánované, nedojde.

"Prý už se počítá jen s kosmetickými úpravami," prohlásil rozladěný starosta Olšan u Prostějova.