„Byl zásadový a lidský," vzpomíná na prezidenta farář a omlouvá se, že kvůli svému zdravotnímu stavu letos žádné setkání v rámci prvního výročí Havlova úmrtí organizovat nemůže. „Mám před operací," povzdychne si Košíček.

Přesto prezidenta uctí – s humorem.

„Na výzvu Pražáků budu chodit s vyhrnutými nohavicemi," usmál se v úterý ráno. Výzvu, aby si lidé právě takto připomněli prezidenta Václava Havla, zorganizoval na 18. prosince takzvaný Kalhotový výbor.

Václav Havel v krátkých kalhotách vyšel v prosinci 1989 na nádvoří Pražského hradu. Bylo to při jeho inauguraci. Spousta lidí u televizních obrazovek tehdy zalapala po dechu.

Farářovy výzvy k lidem

Úsměvná minulost je však pryč a farář zvážní.

„Zlo sociálních demokratů a komunistů se u nás šíří jako mor, rakovina, špína," tvrdí Košíček. Zdůrazňuje, že voličem ODS není a vybízí občany k hledání alternativ v přehlídce politických stran.

Farář vysvětluje, že krátce poté, co se levicová koalice chopila v kraji moci, sáhla matkám od rodin tvrdě na peníze.

„Ze sester v domově důchodců udělali ošetřovatelky. Kvalifikované pracovnice tím přišly o tisíce korun na výplatách," vrtí hlavou Košíček s tím, že když už chtěl kraj šetřit, mohl začít u platů svého vedení a úředníků.

Faráře mrzí, že ženy odevzdaly své podpisy k doručeným smlouvám bez odporu. „Měly bojovat, jít třeba i do stávky," vzkazuje farář.

Miloš Košíček apeluje, aby se lidé chovali při volbách zodpovědně a neskákali na plané sliby. „Krize dolehla těžce. Řečem, že nějak bude, nevěřím. Musí být hodně špatně a teprve pak lidé pochopí," zamýšlí se.

Loni 18. prosince zpíval prostějovský farář Československé církve husitské hymnu u dvou ojedinělých svíček. První byla poklonou Havlově odvaze. Ta druhá připomínkou, že ve střežení demokracie musí lidé zůstávat bdělí.