V době, kdy většina obchodníků nabízí různé slevy a podporuje tak nákupní šílenství, nabídl tento řetězec nejen s drogistickým zbožím svým zákazníkům pocit podílet se na něčem smysluplném. V pátek 29. listopadu se v prodejnách s logem dm nakupovalo s cílem, aby byl obrat co nejvyšší. Pět procent z toho totiž má jít na podporu občanských aktivit směřujících mezi seniory a jejich vnoučata. A bylo znát, že na tento způsob charity a podpory zákazník slyší. Díky vstřícnosti vedení dm jsme mohli slíbit, že mezi 70 subjektů do českých a moravských okresů rozdělíme rovné dva milióny korun.

V některých okresech se přihlásil jediný zájemce o finanční dar ve výši 28 600 korun, v jiných je přihlášených projektů více. A jak jsme slíbili, o jediném vítězi v každém okrese rozhodnete vy, čtenáři našeho webu.

Ve vašem okrese se přihlásily tyto domovy a instituce. Jejich názvy, adresy najdete pod textem. Abyste mohli lépe rozhodnout, popis jejich konkrétního projektu přikládáme.

Hlasovat můžete na konci článku od 21. února do 1. března. Přejeme vám šťastnou ruku a vítěznému domovu od srdce blahopřejeme. Podmínky předání daru domluvíme již s ním.

Prostějovský okres

1) Domov pro seniory Jesenec, p.o., č.p. 1, 79853 Jesenec

Hrajeme si, zpíváme - spolu radost dáváme
Po druhé květnové neděli, ve všední den, k nám do Domova přijedou děti z MŠ Konice. Děti mají připraveno hudební představení ke Dni matek. Po jejich vystoupení jim naši senioři zazpívají a pomocí kulis vizuálně ztvární píseň Když jsem já sloužil. Děti se mohou přidat a pomoci jim se zpěvem. Další část programu bude vyhrazena společné soutěžní disciplíně obrázkové Bingo. Ve smíšených týmech (senioři x děti) si společně zahrají o sladké ceny.

2) Domov seniorů p.o., Neruduva 70 Prostějov

Mezigenerační setkávání
Pravidelné setkávání (1x měsíčně) dětí z mateřské školky se seniory našeho DS. Při těchto setkáních společně tvoříme. Děti navštěvují naše klienty v DS a společně tvoříme (malování, keramika, pečení perníčků apod.), nebo hrajeme společenské hry. Děti na každém setkání s našimi klienty mají připravený nějaký program např. pásmo básniček, písniček apod.

3) Domov pro seniory Soběsuky, příspěvková organizace, Soběsuky 95, 798 03 Plumlov

Malé děti sází malé stromy
Děti z mateřské školy Prostějovičky společně s klienty Domova pro seniory Soběsuky, p.o. zasází keře rybízu a angreštů na prostranství v areálu domova. Vznikne tak dětská rybízová alej. Naváží tak na předchozí společné setkávání dětí a seniorů, při kterém bylo několik keřů rybízů vysázeno. Děti i seniory tato činnost zaujala. Děti dělaly práci, kterou dosud možná nepoznaly a senioři se cítili užiteční, protože dětem radili, jak keříky sázet. Zavzpomínali, jak sami pracovali na své zahradě.

Děti, které do domova dochází pravidelně, budou při dalších návštěvách svou alej pozorovat, budou sledovat, jak keře rostou a budou si je moci zkontrolovat. Péče o keře rybízu a angreštu není náročná, k zalévání se použije dešťová a zbytková voda. O keře se budou následně starat klienti domova v rámci aktivizačních činností.