„Před devatenácti lety jsme se rozhodli dělat závěrečné praktické zkoušky našich žáků veřejně, aby jejich úsilí bylo vidět," zmínil se ředitel Středního odborného učiliště obchodního Milan Soukup.
„Sestavit slavnostní tabuli představuje totiž pět šest hodin práce a studenti do toho musí vložit nejen mnoho vlastní invence, ale i peněz. Například za půjčení nádobí, protože u nás ve škole nemáme na dvacítku stolů vybavení," uvedl Soukup.
Mladí číšníci a servírky, kteří v Národním domě servírovali víno či flambované banány, práci v budoucnu najdou.
„Skoro na každé hospodě máte cedulku, že přijmou číšníka. Takže naši absolventi uplatnění mají. Problém je v tom, že pro mnoho mladých lidí je dnes pohodlnější pobírat dávky, než jít do práce," poznamenal ředitel obchodního učiliště.
Jak jsou na tom jiné odborné školy v Prostějově?
O vyučení je minimální zájem, přestože firmy po dobrých řemeslnících pasou.
„Letos jsem vůbec neotevřeli obor zedník, a pokud vím, tak jinde jsou na tom podobně. Na kosmetičku není problém se dostat, přitom jsme na tento obor před několika lety z uchazečů vybírali," podotkl Soukup.
Kdo bude za 15 let dělat rukama?
Tlak, kdy se jednotlivé školy o studenty přetahují, pociťují i kantoři na základních školách.
„Dnes je středních škol přebytek, zejména soukromých. Ty připravují své studenty v podstatě na úřad práce. Dřív byl problém získat maturitu a dnes jde ve snaze nepřijít o studenta, za kterého stát vyplácí peníze, laťka dolů," hodnotí situaci ředitel Základní školy v Kolárově ulici Josef Hrachovec.
Na střední školy chodí dnes podle něj žáci s průměrným prospěchem, což dříve bylo nemyslitelné. „Já se hrozím toho, kdo za deset nebo patnáct let bude dělat rukama," poznamenal ředitel.
Jsou však i střední školy, jejichž absolventi jsou na trhu práce úspěšní.
„Podle posledních dat z listopadu loňského roku jsme neměli na úřadu práce žádného absolventa. Všichni buď dále studují, případně našli uplatnění ve svém oboru nebo příbuzném, především ve státní správě," uvedla ředitelka Střední školy veřejnoprávní Trivis Anna Zedníková.
I jiné profese si své místo na slunci nachází.
„Z posledních dvou ročníků absolventů oboru podnikání a aranžér byli v dubnu v evidenci úřadu práce jen dva," spočítala ředitelka střední školy Art Econ Ilona Raková.