„Práce na omítkách začnou již příští týden,“ informoval Antonín Zajíček, vedoucí odboru rozvoje a investic města Prostějova.

Ivana Peluhová, ekonomka Muzea Prostějovska, ubezpečila, že stavební ruch návštěvníky nijak neomezí.

„Muzeum bude ale kvůli lešení nevzhledné. A to i během letošních Vánoc. Práce však nelze uspíšit,“ poznamenal prostějovský místostarosta Miroslav Pišťák.

Muzea v novém kabátě se lidé dočkají až příští zimu. Důvodem jsou především náročné štukaterské a cizelerské práce, za něž radnice zaplatí tři a půl milionu korun.

Další milion a půl až dva pak bude stát výtah, který se začne stavět příští rok.

„Tato akce je nyní ve stadiu příprav. Instalace zdviže v historické budově muzea nebude ale vzhledem k požadavkům památkářů nijak jednoduchá,“ upozornil Zajíček.

Vozíčkáři se na výtah těší.

„Je dobře, že tam bude. Zatím se do muzea nedostaneme, nebo nás jeho zaměstnanci musí k výstavním sálům vynášet po dlouhém schodišti. A až nahoru to ale nezvládají,“ vyjádřil se Stanislav Brácha z občanského sdružení Prostějovští vozíčkáři. Prozradil, že mu do patra jednou pomáhal i sám ředitel muzea.

Se stejnými problémy se léta potýkají i handicapované děti ze školy Jistota na Tetíně.

„Do muzea chodíme tak jednou dvakrát do roka. Ovšem ne se všemi žáky. Některé děti váží osmdesát i více kilogramů a schodů je tam až příliš. Nikdo z pedagogů nebo osobních asistentů je ani jejich vozíku nedokáže nahoru vynést,“ zmínila se již dříve Květoslava Rolná, zástupkyně ředitelky školy.

Muzeum je poslední veřejnou institucí v centru města, která nemá bezbariérový vstup. Budovu vlastní město, muzeum jako takové je příspěvkovou organizací kraje.