„Cyklostezka teď končí uprostřed pole, takže člověk se pak stejně musí napojit na silnici. Bohužel mám pocit, že je to ještě běh na dlouhou trať, než se ji podaří dostavět. Cyklostezka na Žešov je potřeba, ale říkám si, jestli to za tolik peněz vůbec stojí," míní Lucie Hlavinková z Prostějova.

Radnice nyní pracuje na přípravě třetí etapy cyklostezky a snaží se dotáhnout do konce majetkoprávní záležitosti.

„Dohodli jsme se se soukromým majitelem na výkupu pozemku, za který zaplatíme 207 tisíc korun. Metr čtvereční nás přijde na tři sta korun, což je standardní částka, kterou se snažíme při vyjednávání prosadit," informoval náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Zároveň dodal, že pozemky měly být původně součástí až navazující čtvrté etapy stavby cyklostezky. Jak to ale vypadá, v projektu nastane změna.

„Na základě požadavku dopravních policistů bude nutné změnit způsob ukončení cyklostezky ve třetí etapě a doplnit ji o přejezd cyklistů přes silnici," uvedl náměstek primátora.

Aby však mohly práce na cyklostezce pokračovat, musí město odkoupit ještě dvě parcely. Jednání o jejich výkupu však nejsou jednoduchá. Jedna parcela patří firmě Bazo, která je od května minulého roku v insolvenci a je na ni vyhlášen konkurz.

„Na podzim jsme od nich chtěli prostřednictvím aukce získat pozemek, ale dražba byla zrušená. Nyní čekáme na rozhodnutí insolvenčního správce, která má vyhlásit další termín dražby," řekl Jiří Pospíšil.

Žádá 1000 korun za metr čtvereční

Jednání o druhém pozemku se zadrhla na požadavcích majitelky.

„Paní požaduje tisíc korun za metr čtvereční, což jsou zcela nereálné představy. Zkoušeli jsme se s majitelkou domluvit, ale ta s námi přestala komunikovat. Začali jsme uvažovat o vyvlastnění a o této možnosti jednáme se stavebním úřadem," informoval náměstek primátora a dodal, že možným řešením je i obejetí tohoto pozemku.

„Na cyklostezce by mohl vzniknout dvoumetrový záliv, který by její pozemek obcházel," nastínil Jiří Pospíšil.

Na první části cyklostezky mezi Prostějovem a Žešovem, která vede mezi rondelem a hřbitovem v Brněnské ulici, začali stavbaři pracovat před čtyřmi roky. Minulý rok se trasa protáhla do poloviny kopce na Žešov. Výhledově se plánuje vést cyklostezku z Žešova do Výšovic a pak na jih – na Němčicko.