Cílem výstavy je nejen připomenout básníka, ale také ukázat čím vším by mohl být, kdyby nezemřel tak mladý.

„Moc mě těší, že v kině můžeme vítat tak ryze prostějovské téma, které se navíc hned v několika případech promítá s filmovými tématy,“ řekla na úvod čtvrteční vernisáže Barbora Prágerová, ředitelka kina Metro 70.

Poté se slova ujala primátorka města Prostějov Alena Rašková, která nad celý projektem převzala záštitu.

„Když jsem plakáty viděla poprvé, velice jsem se bavila a doufám, že se tedy budete bavit i vy. Věřím, že Jiří Wolker, který se na nás shora možná dívá, by se tímto pojetím jeho poezie bavil stejně tak dobře jako my. Rozhodně se nejedná o zlehčení života tohoto prostějovského rodáka. Kdyby tady s námi byl, tak by mohl být tím vším, co tady vidíte,“ uvedla.


Na vernisáži nemohl samozřejmě chybět autor plakátů Luděk Bárta, který se do žádného řečnění pouštět nechtěl. Plně ho však zastoupil autor celého projektu Wolker-PROSTĚ-OFF Miloš Karásek. Po úvodních proslovech přišla na řadu samotná výstava.

„Nic podobného jsem nikdy neviděla. Je to opravdu originální nápad,“ zněly první reakce návštěvníků.

O něco sdílnější pak byla Ludmila Petrželová. „Ráda chodím na výstavy a tohle mě opravdu nadchlo. Oceňuji už jen to, jak něco podobného mohlo někoho napadnout a všem doporučuji se přijít podívat,“ podělila se o své dojmy s úsměvem. Ti, kteří vernisáž nestihli, mají možnost autorské plakáty vidět až do 13. května.

Za sebou už mají autoři projektu odhalení dememoriální desky neznámému čtenáři v městské knihovně. Třetí akcí bude odhalení Lavičky Jiřího Wolkera na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově.

Slavnostní odhalení neformální a zároveň první 3D plastiky v zemi, jejímž autorem je Miloš Karásek, proběhne už 28. března. Ani zde nebude chybět doprovodný program.