K vidění jsou obrazy prostějovské rodačky Alžběty Zelené, která za války přišla o své rodiče a v devatenácti letech emigrovala do Velké Británie.

Výstava se koná ke stému výročí narození této výtvarnice a mapuje průřez její celoživotní tvorbou. Ke zhlédnutí jsou zejména portréty, zátiší, průmyslové krajiny a také náměty z hanáckého folkloru.

Atmosféra na akci byla opravdu velmi příjemná. Sešla se spousta lidí, kteří zaplnili oba dva sály.

„Alžběta Zelená tvořila srdcem. Malovala to, co žila, co se jí dotýkalo,“ uvedla ve své úvodní řeči kurátorka výstavy Jitka Vybíralová Gajdošíková.

„Alžběta Zelená netvořila jen pro soukromou sféru, je i autorkou několika realizací ve veřejných prostorách, zejména v obřadních síních obecních úřadů, dále grafických prací jako pamětních listů a novoročenek,“ upřesnila Gajdošíková.

Umělecká díla byla zapůjčena ze soukromých sbírek, takže k vidění jsou obrazy i kresby, které nejsou veřejnosti běžně dostupné.

Líbí se mi, že jsou to obrazy někoho místního

„Nejsem rodačka z Prostějova, ale vidím, že je tu úžasný výběr z díla prostějovské malířky. Líbí se mi, že jsou to obrazy někoho místního. Ta výstava má prostě duši,“ chválila jedna z návštěvnic Medarda Pustajová.

Se jménem Alžběty Zelené se návštěvníci mohli setkat i v rámci výstavy

„Děvčata z pokoje 89, L 410 Terezín“, kterou je možné zhlédnout v prostějovském Špalíčku. Součástí jsou fotografie dívek, které přežily válku, a žádosti o cestovní pasy. Jednou z nich je právě žádost Elišky Kleinerové, kterou dnes známe pod jménem Alžběta Zelená.

Po několika letech strávených v Anglii se malířka vrátila do svého rodného města. Své tvorbě se věnovala především ve volných chvílích a potom v důchodu. Milovala Konicko, okolí Běleckého mlýna a Dzbelu, kde měla chalupu.

Trochu extravagantní babička

Vernisáže se zúčastnila i rodina prostějovské výtvarnice.

„Babička byla trochu extravagantní. Povím Vám jednu historku. Jeli jsme vlakem do Dzbelu, na chalupu. Neustále jsem jí vysvětloval, že jedeme opačným směrem, ale byla tvrdohlavá. Skoro na konci cesty přiznala svou chybu, vystoupili jsme a na chalupu jsme se dostali stopem. Už byla tma. Pro mě to byl jako pro dítě velký zážitek,“ uvedl s úsměvem malířčin vnuk Bohdan Zelený.

„Ráda malovala a tvořila. Vaření jí třeba nic neříkalo. Na to byl odborník dědeček Josef. Měla obrovský talent. Našla starý žebřiňák a vytvořila z něj úžasnou dekoraci. Jezdívali jsme často vlakem do Dzbelu a na Bělecký mlýn, jsou to místa mého dětství,“ vzpomíná další z jejich vnuků Hynek Zelený.

Nejen malby

Výstava zahrnuje nejen uměleckou tvorbu Alžběty Zelené, ale i staré fotografie, předměty a dokumenty z jejího života. 19. února, přesně v den stého narození této prostějovské umělkyně, bude možné navštívit přednášku o životě a tvorbě této výtvarnice.

Přednáška se bude konat ve výstavním sále Státního okresního archivu v Prostějově. Součástí doprovodného programu výstavy budou i komentované prohlídky a edukační program pro děti. Komentované prohlídky i přednášku povede Romana Cásková, která se životem a dílem prostějovské malířky zabývala ve své bakalářské práci.