„Já byl v neděli na přehrádkách u Smržic. Voda tam stála," uvedl Pavel Műller, jednatel prostějovských sportovních rybářů. Úhyn ryb naštěstí nezaznamenal.

Biolog Petr Loyka z Olomouce upozornil, že koryto Romže plní pouze nebeská voda.

„Řeka, pokud má být řekou, je sycena přítoky a podpovrchovými vodami z okolní krajiny. U Romže se ale nic takového neděje. Koryto zde plní déšť či voda po jarním tání," konstatoval.

Nejistá budoucnost

Romže pramenící u Jesence a stékající se s Hloučelou ve Vrahovicích bývala kdysi významným a rybnatým tokem v regionu. Nyní vždy, když je léto bez deště, vysychá. Hrozí snad, že v budoucnu zanikne?

„Domnívám se, že v příštích letech se kvůli stále nižším srážkám a rostoucím teplotám stav řeky ještě výrazně zhorší," reagoval Loyka s tím, že Romži pomůže jedině revitalizace krajiny.

Ozdravění toků je záležitostí desetiletí

Odborníci z Povodí Moravy souhlasí a zdůrazňují, že na této říčce nelze kvůli nevhodným podmínkám vybudovat velkou přehradu, která by tok sytila.

Zdravá řeka je na konci komplexu krajinných opatření. Na nich musí spolupracovat nejen ministerstva zemědělství a životního prostředí, ale i starostové obcí a zemědělci či občané spolu s ekologickými aktivisty. „Ozdravění toků je záležitostí desetiletí," netají Radim Světlík, generální ředitel Povodí Moravy.

Za problémy Romže stojí meliorace, odlesnění a rozorání nivy řeky, nevhodný způsob užití pozemků v okolí, čerpání vody k zálivce chataři a zahradníky a také stále sušší klima posledních roků.

I Hloučela má problémy

Do neblahé situace v posledních letech dostala i říčka Hloučela pramenící u vesnice Buková. Po vypuštění plumlovské přehrady totiž přišla o zdroj zadržované vody.

„Kvalita vody v Hloučele v Prostějově po vypuštění přehrady trpí. Nejvíc je to patrné ve Vrahovicích," řekl Pavel Műller.

Plumlovská přehrada je bez vody od roku 2010. Povodí Moravy ji plánuje napustit v roce 2013. Má to být poté, co stavbaři opraví hráz nádrže.