Přijel je pozdravit i předseda vlády. Slavnostního nástupu se osobně zúčastnil například Andrej Babiš nebo ministryně financí Alena Schillerová. Nejvyšším vojenským představitelem byl brigádní generál Pavel Kolář, šéf speciálních sil české armády.

Právě generál Kolář předal vybraným veteránům Čestný odznak Armády České republiky za Zásluhy a pamětní minci náčelníka Generálního štábu za vynikající službu u výsadkových a speciálních jednotek a aktivní podporu klubů výsadkových veteránů v České a Slovenské republice.

„Úcta k předchůdcům nám pomáhá udržovat a sdílet hodnoty, na kterých stojí nejen armáda, ale i samotná společnost. Vyplácí se naslouchat zkušenějším. Je na místě vám všem vyjádřit vděčnost a poděkování za předání vašich životních zkušeností,“ vyjádřil uznání přítomným generál Kolář.

308 výsadkářů

Jedním z vyznamenaných byl i devadesátiletý plukovník Miloslav Juříček, který je stále aktivním členem prostějovského klubu výsadkářů.

Celkem se setkání zúčastnilo 308 vojenských výsadkářů z Česka a Slovenska.

„Naše očekávání byla na začátku rozpačitá. Nevěděli jsme, jak to bude s hygienickými opatřeními. Zda všichni dorazí podle plánu. Ať už kolegové ze Slovenska anebo čestní hosté. Ale akce se povedla. Byl to pro nás všechny jedinečný zážitek,“ komentoval celodenní akci předseda Klubu vojenských výsadkářů Prostějov plukovník ve výslužbě František Stavný.

Klub výsadkových veteránů Prostějov vznikl jako vůbec první klub a postupně se stal centrálním a koordinujícím celkem pro další vznikající kluby a skupiny výsadkových veteránů po celé České republice. Byl inspirací také pro vznik slovenských klubů výsadkových veteránů. Hlavním principem klubu je upevňovat vzájemné́ kamarádství́, přátelství a spolupráci výsadkových veteránů̊ a také podporovat tradice výsadkového vojska.