„Firma, která elektrárny provozuje, se zajímala o to, jaké jsou možnosti do budoucna," uvedla starostka Protivanova Bronislava Krénarová.

Dodala, že o budoucnosti větrných elektráren by měli rozhodovat lidé.

„Řekli jsme si na zastupitelstvu že zjistíme, jak se na to dívají lidé. Obyvatelé Protivanova od osmnácti let by tak už měli mít k dispozici hlasovací lístek. Hlasování je anonymní a potrvá do konce března," prozradila Bronislava Krénarová.

Názory se různí

Vedení obce už také nechalo umístit několik variant, o kterých by obyvatelé městyse s více než tisícovkou obyvatel měli rozhodovat. Patří mezi ně obnova současných dvou větrných elektráren, navýšení jejich výkonu i výšky či odstranění elektráren a následná výstavba pěti nových.

Například Pavel Veverka, majitel místního penzionu, podle svých slov nic proti větrným elektrárnám nemá.

„Zachování elektráren mi nevadí. Rozhodně ale nejsem pro jejich zvětšení. Pokud budu mít možnost hlasovat, tak se zúčastním. Za svůj názor se nestydím," vyjádřil se muž.

Názory na existenci desítky metrů vysokých staveb jsou však různé. Připustila to také starostka Protivanova.

„Myslím si, že většině lidí nevadí. Usuzuji tak hlavně z lidí kolem mě. Jedni zase ale říkají, že jim provoz elektráren vadí hodně," řekla Bronislava Krénarová.

Projekt počítá s modernějšími elektrárnami

Ji a celé vedení městyse původně o vyjádření k budoucnosti větrného parku požádala společnost Wind invest, která nyní elektrárny provozuje.

„Rozhodnutí protivanovského obecního zastupitelstva nechat o problematice rozhodnout obyvatele samozřejmě akceptujeme. Jedná se z mého pohledu o velký investiční projekt, který by měl mít pozitivní dopad na život lidí v Protivanově," uvedl jednatel firmy Peter Potocky.

Dodal také, že společnost navrhla obci tři varianty. Ani jedna z nich nepočítá s úplným odstraněním a nenahrazením elektráren. Odpůrcům elektráren tak z těchto variant může být nejbližší zachování současného stavu. Případných stížností například na hluk by však podle Petera Potockého mělo být ještě méně.

„Vzhledem k tomu, že projekt počítá s modernějšími elektrárnami ve větší vzdálenosti od obce, než jsou ty současné, měl by mít například při variantě dvou elektráren na život v obci zanedbatelnější vliv," vysvětlil jednatel firmy. 

Dodal také, že za dobu existence elektráren nacházejících se na jihovýchod od městyse společnost nezaznamenala výraznější stížnosti.

Drahanský větrný park? Věc je u ledu

Protivanov však není jediným místem, kde v minulosti vyrostly větrné elektrárny. Také nedaleko Drahan je jedna k nalezení. I do budoucna by však měla zůstat osamocená. Potvrdil to Deníku starosta Drahan Milan Marek.

„Byl zde sice nějaký záměr před lety, nic se však neděje. Máme zde teď schválený územní plán a ten se stavbou větrných elektráren nepočítá," uvedl.