„Před stěhováním bylo ve volném výběru přibližně čtyřicet tisíc knih. Ve stísněných prostorách pobočky na Sídlišti Svobody jich nejsme schopni nabídnout více než čtvrtinu,“ nechal se slyšet šéf prostějovské knihovny Aleš Procházka.

Knihy, které jsou nyní na pobočce okamžitě k dispozici, se snažili zaměstnanci vybírat na základě svých dlouholetých zkušeností.

„Jde o ty, které jsou dlouhodobě nejpůjčovanější a pak také ty nové, které jsme před nedávnem pořídili,“ zmínila kritéria výběru zaměstnankyně knihovny Jarmila Gadasová.

Knížky na objednávku

Pokud čtenáři požadovanou knihu v regálech neobjeví, mohou si ji objednat.

„Nejpozději do týdne od podání žádosti by se k nim měla dostat. Na to, že je pro ně na pobočce připravena, je pak upozorníme prostřednictvím SMS zprávy,“ přislíbil Aleš Procházka. Dodal, že s vrácením svazků půjčených před stěhováním knihovny čtenáři nemusí spěchat, a to až do 17. ledna. Do té doby se jim výpůjční doba automaticky prodloužila. Publikace mohou vracet jak na pobočce na Sídlišti Svobody, tak i v budově Střední zdravotnické školy na Vápenici, kam se přesunula čítárna a studovna.

„Knihy u nás ale rozhodně nepůjčujeme. Navíc ty, které si lidé odnesou z pobočky na Sídlišti Svobody, musí tamtéž i vrátit,“ zdůraznila Marcela Hradková, obsluhující za přepážkou čítárny na Vápenici.

Kudy kam?

Z důvodu stěhování návštěvníků knihovny dočasně ubylo.

„Chápeme, že někteří lidé nejsou vůbec nadšení, že musí chodit jinam, než byli zvyklí. Obzvláště u starších čtenářů se setkáváme s reakcemi, že to mají na Sídliště Svobody daleko a i proto návštěvu odkládají,“ zmínil se Aleš Procházka s tím, že pokud by lidé půjčovnu nemohli najít, mohou si zavolat na telefonní číslo 582 329 660 a pracovníci jim cestu rádi vysvětlí.

Někteří čtenáři se se změnami vypořádali bez problémů. „O přesunu jsem se dozvěděl z letáčku, který mi dali na přepážce,“ sdělil například pravidelný návštěvník knihovny Jaromír Seidler.

Další z těch, kteří knihovnu pravidelně nenavštěvují, se však dosud o jejím přestěhování nedozvěděli vůbec. Přestože byla budova na Skálově náměstí uzavřena už v polovině listopadu, někteří čtenáři se ještě tento týden dožadovali půjčení knih, a to přímo od řemeslníků pracujících na rekonstrukci domu.

„Informaci o uzavření hlavní budovy jsme se snažili ke čtenářům dostat, jak to šlo. Proběhla všemi možnými médii, přímo na přepážkách jsme rozdali stovky letáků. Je nám líto, že i přesto někteří čtenáři na cestě k nám stále ještě občas tápou,“ posteskl si na závěr šéf prostějovské knihovny Aleš Procházka.