Třídenní kulturní maraton začal v pátečním podvečeru vernisáží Květoslava Černého ve foyer kina OKO. Výstavu o životě na hanácké vesnici v minulém století, město Němčice nad Hanou, uspořádalo v rámci oslav sta let republiky. A právě klíčové momenty naší země byly tématem hovoru pamětníků.

„Osmičky jsou osudové nejen pro naši zem, ale i pro mě,“ vypráví Květoslav Černý.

„V roce 1938 jsem se narodil a letos, v roce 2018 jsem oslavil osmdesát let,“ vyjmenovává malíř, včelař ale hlavně srdcem rodák z Hané.

„Byl to zlý rok. Po Mnichovu se všichni báli války. Otcové dostali povolávací rozkazy a mezi lidmi byl strach,“ vzpomíná další „osmatřicátník“.

„Jsem narozen v září. Ještě když mě vezli do kostela ke křtu, neměl jsem jméno. Cestou maminka prý řekla: "´Není ani jaro, ani mír, tak to bude Jaromír´,“ zavzpomínal Jaromír Štěpánek.

Překvapením i pro samotného pana Černého byly kresby jeho vnučky Denisy Černé, která po dědovi zdědila výtvarný talent.

„Do dneška jsem netušil, že vůbec kreslí,“ říká nad jejími náčrtníky hrdý dědeček.

Páteční večer pokračoval v zahradě Základní umělecké školy (ZUŠ). V pátek tamní pódium patřilo dechové hudbě Morkovčanka. Sobotní oblohou se sice honily mraky, ale cimbálovka Stupava je ještě dokázala rozehnat.

Návštěvníci večerní taneční zábavy se skupinou Funny, už ale dostali pořádnou dešťovou spršku. Voda, po které se tolik volalo, přišla nejen v sobotní večer, ale i v neděli.

V areálu chovatelů mohli hodovníci navštívit tradiční výstavu drobného zvířectva.

„Hlavní cenu získal pár kachen japonských běžců,“ prozradila Deníku jedna z organizátorek Lucie Špačková.

Před nedělní mší svatou, se krojovaní Hanáci šli na hřbitov poklonit významné člence folklórního souboru Pantlék, slečně Kostkové. Odpoledne zavítal do místního svatostánku novokněz Jan Svozílek z Dobromilic, aby udělil místním novokněžské požehnání.

Pokračování nedělního kulturního programu se pro trvající déšť muselo ze zahrady ZUŠ přesunout do sálu kina OKO.

„Co pamatuju, nikdy na němčické hody nepršelo,“ vzpomíná němčická rodačka Luďka Kouřilová.

Sílící déšť spustil akci ´přesun´. „Stěhujeme všechno do kina,“ hlásil v areálu ZUŠ hasič Pavel Kvičala. A tak soutěž o Hanácký vdoleček, vystoupení NS Pantlék a kapely Tak určitě měli střechu nad hlavou.

Jen otužilé fotbalisty pár kapek deště nerozhodilo. Na hřišti FK Němčice nad Hanou sehráli hodový zápas s hosty z Otaslavic, které porazili 4:2. 

ADÉLA PALÍŠKOVÁ