„Jezdíme se synem cyklobusem tak dvakrát do roka,“ svěřil se Deníku Petr Dočkal z Prostějova s tím, že jeho syn má osm let a tak díky cyklobusu mohou vyrazit za turistikou dál než obvykle.

„Navíc třeba na vrchovině jsou pro jízdu na kole ideální podmínky,“ doplnil Dočkal.

Dvě varianty

Cyklisté mohou na Prostějovsku využít cyklobus o sobotách, nedělích a svátcích ve dvou variantách.

„První možností je vyrazit z Prostějova směrem na Jedovnice.

„Tato služba se setkala s velmi kladným ohlasem cykloturistů a byla v hojné míře využívána. Cyklobus bude na této trase letos provozován v termínu od 19. 4. 2019 do 29. 9. 2019 a je objednán u společnosti FTL – First Transport Lines, a.s., Prostějov,“ sdělila náměstkyně prostějovského primátora Alena Rašková.

Druhou variantou je cesta cyklobusem na Drahanskou vrchovinu, třeba do Protivanova, Lipové či Bukové. Trasu provozuje společnosti Arriva Morava, a.s. a využít ji můžete od 1. 5. 2019 do 29. 9. 2019.

O nakládku se nemusíte starat

I zájem o využití této trasy mezi lidmi je velmi solidní.

„V loňském roce od května do konce září využil možnost přepravovat jízdní kolo v průměru jeden z deseti cestujících,“ uvedl Martin Farář, tiskový mluvčí společnosti Arriva Transport s tím, že o nakládku a vykládku kola se lidé nemusejí prakticky vůbec starat.

„Jakákoliv manipulace s koly je zodpovědností řidiče, výjimečně u této situace asistuje majitel kola. Jde zejména o bezpečnost a uchycení kola, aby nedošlo k jejich uvolnění při přepravě a pádu,“ ozřejmil mluvčí Farář.

A kolik kol se do cyklobusu provozovaným touto společnost vejde?

„Přívěsný vozík má celkovou kapacitu 20 jízdních kol. Z toho je možné 16 míst rezervovat předem elektronicky. Zbylá místa necháváme volná pro cestující, kteří tuto službu mohou využít po cestě,“ vysvětlil mluvčí Arrivy.

Zároveň doplnil, že vzhledem k počtu cestujících, kteří s koly jezdí, se těší možnost přepravy kol na této trase velmi slušné oblibě.

Rezervace místa v cyklobusu u společnosti Arriva Není to nutné, ale doporučuje se včas místo zarezervovat. Pro jízdu cyklobusem je možné využít rezervační systém BILETO nebo předprodej v pokladnách eshopu Arrivy. Tam si pořídíte jak jízdenku na autobus, tak i pro kolo. Je ale třeba počítat s tím, že pokud si cestující nezarezervuje svou místenku včas, nemusí být volné místo pro kolo. Doporučuje se tedy včas provést rezervaci.

Jízdní řády cyklobusů

PROSTĚJOV - JEDOVNICE

Prostějov (odj. 7.20) přes Drahany do Jedovnice (příj. 8.45)

Jedovnice (odj. 16.50) přes Drahany do Prostějov (příj. 18.15)

Jezdí v sobotu, neděli a ve státem uznané svátky od 19.4.2019 do 29.9.2019

PROSTĚJOV - PROTIVANOV

Prostějov (odj. 11.35) ve směru Malé Hradisko, Protivanov, Buková (příj. 12.30) (So + Ne + svátky)

Prostějov (odj. 7.55) ve směru Vícov, Lipová, Protivanov (příj. 8.57) (So + Ne + svátky)

Prostějov (odj. 12.45) ve směru Vícov, Lipová, Protivanov (příj. 13.45) (So)

Prostějov (odj. 14.30) ve směru Vícov, Lipová, Protivanov (příj. 15.22) (Ne + svátky)

Protivanov (odj. 11.15) do Prostějov (příj. 12.10) (So)

Buková (odj. 12.35) do Prostějov (příj. 13.20) (Ne + svátky)

Protivanov (odj. 15.50) do Prostějov (příj. 16.50) (So + Ne + svátky)

Spoje přepravují jízdní kola od 1.5.19 do 29.9.19