Momentálně je na území města Prostějova rozmístěno zhruba 90 košů na psí exkrementy. „V poslední době přibyly dva koše v ulici Pod Kosířem, další pak v místní části Domamyslice a na sídlišti Šárka,“ uvedla mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová s tím, že v prvopočátku jejich rozmístění vytipoval tehdejší odbor koncepce a rozvoje.

„Nyní řeší dovybavení speciálními koši odbor komunálních služeb. Vychází přitom z odezvy občanů a žádostí z jednotlivých lokalit,“ dodala Gáborová.

Obyvatelé Prostějova však funkci běžného odpadkového koše a speciálního koše na psí exkrementy často nerozlišují. „Není v tom rozdíl. V koších na exkrementy je normální odpad a naopak,“ potvrdil Leopold Ptáček, vedoucí střediska odpadů společnosti .A.S.A. TS Prostějov, která likvidaci odpadů ve městě zajišťuje.

Mikrotenové sáčky nejsou ideální

Pozůstatky po psech navíc lidé z trávy sbírají pomocí mikrotenového sáčku. Ten patří do kategorie plastů, takže se na skládce rozkládá velmi dlouho. „Psí výkaly se v přírodě rozloží do měsíce. V mikrotenovém sáčku podléhají exkrementy rozkladu obtížněji, protože k nim nemají přístup, kyslík, mikroorganismy nebo brouci, kteří procesu napomáhají,“ poznamenal pracovník prostějovského Ekocentra Iris Tomáš Papež.

Počet psů v Prostějově rok od roku roste. Na finančním odboru městského úřadu jich evidují zhruba tři tisíce. Pokud majitelé psů výkaly neodklízejí, porušují tak obecně závaznou vyhlášku města. Ta upravuje pravidla pro volný pohyb psů na veřejných prostranstvích. Pejskaři za to mohou zaplatit blokovou pokutu do výše jednoho tisíce korun, ve správním řízení až 30 tisíc korun.

„Lokality, kde strážníci dohlížejí na dodržování vyhlášky, měníme. Většinou kontrolují současně, zda je pes přihlášený, zda je na vodítku a jestli majitel sebral ze země exkrementy,“ vysvětlil ředitel městské policie Jan Nagy s poznámkou, že v loňském roce řešili v této souvislosti 130 přestupků.