V úterý zasedlo zastupitelstvo města Prostějova a stromořadí bylo jedno z hodně probíraných témat.

„Pořád platí informace, že alej se bude přesazovat,“ potvrdila mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

Ty stromy se neuchytí, tvrdí Navrátil

S tím ale stále nesouhlasí ochránce přírody Jan Navrátil.

„Město si za přesazením stojí. Já opakuji, že ty stromy se neuchytí,“ uvedl Navrátil.

„Územní studie z července 2017 vedla cyklostezku po druhé straně stávající cesty. Otázka je, jestli vůbec musí být na tomto úseku samostatná cyklostezka a jestli sítě musí vést přes stromy nebo podél od nich. Celá lokalita šla řešit jinak a přesadit by se musel jen první strom. I investor by ušetřil,“ dodal opoziční zastupitel.

Dle platného územního plánu musí dojít k odstranění nebo přesazení aleje. Javory by měly ustoupit cyklostezce a inženýrským sítím. Původně měly být stromy vykáceny a měla proběhnout náhradní výsadba.

„Rada z 11. února revokovala to původní rozhodnutí o náhradní výsadbě za pokácené stromy. Město chce nyní stromy přesadit, protože je to jednodušší, k tomu nemusí být správní řízení,“ upřesňuje milovník přírody.

Podle jeho názoru je rozšíření cyklostezky zbytečné a investor má dost místa na to vést sítě jinudy.

Budu přesazené strom hlídat, slibuje investor

Investorem projektu je Marek Pořízka, který trvá na tom, že v rukou drží pravomocné stavební povolení na komunikace a inženýrské sítě.

„Tohle povolení se vydalo na základě územní studie a platného územního plánu města Prostějova. Územní plán udává přesnou lokalitu, kde ta silnice může vést,“ konstatoval investor.

Javory budou přesazeny odbornou firmou a budou umístěny do dané lokality, tedy vedle bytového domu.

„Zavazuji se, že dva roky ty stromy budu sledovat a pokud některý z nich uhyne, provedu náhradní výsadbu. Tohle je opravdu jediné místo, kde ta silnice může vést,“ slibuje Pořízka a dodává: „Já sám jsem milovníkem přírody a mrzí mě, že pan Navrátil přichází takzvaně s křížkem po funuse. Sám si neohlídal územní plán města Prostějova, který schválilo minulé zastupitelstvo města, ve kterém on seděl.“

Mladé stromy tedy zřejmě čeká přesazení jen kousek od místa, kde jsou nyní už deset let zakořeněny. Hrstka milovníků přírody stále bojuje o jejich nedotknutelnost, protože jim podle nich hrozí uhynutí.