„Byl jsem si to vyfotit, mám na to místo vzpomínky z doby kdy tam ve Vitaně pracovala moje maminka. Škoda, že jde budova k zemi, ale chápu, že čas se prostě zastavit nedá,“ svěřil se Jakub Horák z Prostějova s tím, že by jej zajímalo, co na místě sila vznikne v budoucnu.

Na to Deník získal odpověď od manažerky areálu Leony Lanžové.

„Vyroste tam nová hala nabízející výrobní a skladovací prostory,“ vysvětlila manažerka Lanžová.

A proč k bourání budovy vůbec došlo? „Budova bývalého sila byla z dlouhodobého hlediska nevyužitelná,“ dodala Lanžová s tím, že bourání by mělo skončit do konce května.

Areál v místě současného Vitarealu byl postaven okolo roku 1900 v nově vzniklé průmyslové zóně města Prostějov podnikem, který vlastnil poslanec Eduard Skála. V budově byla malá jednoduše zařízená výrobna cikorky a sušárna. Postupem času přibývaly další průmyslové objekty. Sídlila tam nejdříve Kolínská továrna na kávové náhražky. V roce 1918 se v areálu započalo s výstavbou velké dvouposchoďové budovy, ve které bylo silo na zásoby obilí, pražírna obilných káv, místnosti na balení zboží a výpravna. V roce 1948 byl areál znárodněn a začleněn do podniku Kávoviny, n. p. se sídlem v Pardubicích. Od roku 1961 až do začátku současného tisíciletí v areálu působila v různých podobách firma Vitana. Pak nastává období hned několika vlastnických změn areálu. V roce 2009 areál vydražila společnost PROMA real a.s., která začala provozovat Vitareal.cz. V současnosti jsou zde nabízeny k pronájmu komerční prostory určené ke skladování, výrobě či administrativě. Zdroj: www.real-vita.cz

Dům vedle smržické radnice by měl nahradit komunitní dům pro seniory
Smržice koupily objekt za 3 miliony. Na jeho místě vyroste dům pro seniory
Rekonstrukce Národního domu v Prostějově - 17. 4. 2019
Teď Národní dům pokrývají plachty, do konce roku by měl zářit novotou
Předchůdce Galy  v roce  1948. V národním podniku Baťa se vyráběly především papuče a houněná obuv.
JAK PLYNE ČAS: Gala slaví 70. let, podívejte se na historické snímky