„Úpolín nabízím od počátku letošního roku. Provedl jsem jím zhruba deset zájemců, dosud ho však nikdo nekoupil,“ potvrdil Jiří Dohnal, který prodej nemovitosti zprostředkovává.

Vysvětluje si to tím, že část hotelu vyhořela.

„Dát stavbu do pořádku bude finančně náročné. Hotel lze v podstatě brát jako hrubou stavbu. Musí se tu začít z gruntu,“ konstatoval s tím, že v době krize je prodej každé podobné budovy během na dlouhou trať.

Hotel by mohl být lákadlem pro turisty

„Situace se však může obrátit. Pokud hotel někdo koupí, opraví jej a nabídne perfektní služby, které nebudou zaměřené na smetánku, tak klientelu přitáhne a bude vydělávat,“ míní Dohnal.

„Hotel leží v krásném prostředí a láká tak spousty výletníků. Například z jižní Moravy,“ zmínil se.

Nyní je budova rájem pro bezdomovce

Momentálně budovu obývají jen bezdomovci, kteří ji vloni dokonce podpálili.

„Viděl jsem hasiče, jak se tam řítili. Kde se tam ti bezdomovci berou, to netuším,“ poznamenal k tomu Jan Kvapil, starosta blízkého Jesence.

„Před pár lety byla se mezi kladeckými zastupiteli řeč o převodu této nemovitosti do majetku obce. Jeho tehdejší vlastník, ministerstvo financí, ale požadovalo projekt zprovoznění hotelu. Na to ale nebyly finance,“ vybavil si starosta nedalekých Kladek Josef Hofman, který v té době ještě v čele obce nestál. Připomněl přitom, jak se vlekl převod vlastnictví hotelu do soukromých rukou.

„To je také důvod, proč tak zchátral,“ nechal se slyšet Hofman.

Oprava bystála nejméně patnáct milionů

Současný vlastník Úpolínu, Zdeněk Zbořil z Mostkovic, odhaduje, že kupec bude muset investovat nejméně patnáct milionů korun, aby hotel opravil.

„Já se takového záměru vzdal. I kvůli krizi,“ prohlásil.

Bývalé rekreační a školícího středisko bylo zkolaudováno v roce 1980. Fungovalo celoročně pro školy v přírodě, tábory, lyžařské kurzy. Celý areál má rozlohu zhruba tří fotbalových hřišť, budova hotelu je třípodlažní. Poblíž stojí pět srubových chat a před hotelem je menší rybník. Kupec by za to všechno zaplatil necelé čtyři miliony korun.