„Byl jsem kdysi na výletě v Toulovcových maštalích nedaleko Chocně a moc se mi tam líbilo. Měli tam netypické zvláštně označené turistické trasy, a to mě zaujalo. Řekl jsem si, že bychom něco podobného určitě mohli mít v našem mikrogionu Předina, jehož jsme součástí," popisoval starosta Dobrochova Miloslav Kříž.

V tehdejší době měl ještě mikroregion manažerku, kterou napadlo vyzvat ke spolupráci na naučné stezce vedení Střední odborné školy podnikání a obchodu v Prostějově. Zástupce ředitele Marek Moudrý vybral několik studentů a ti připravili celý projekt cyklistické stezky s názvem Předinou za poznáním. „Byla to moc hezká práce, rád na to vzpomínám," řekl Marek Moudrý.

Studenti cestovního ruchu Martin Fryč, Nikola Brablecová, Monika Pazderová a Michaela Svítková dostali za úkol vytyčit stezku tak, aby do ní zahrnuli všechny vesnice mikroregionu a jejich významné památky.

Zříceninu gotické věže v Otaslavicích, původně románský kostel sv. Kunhuty ve vranovcích, kostel sv. Petra a Pavla ve Vřesovicíh i kostel povýšení sv. Kříže v Brodku u Prostějova a další památky. Navíc sbírali informace k jednotlivým zastavením a museli je zpracovat tak, aby v nich nebyl jen odborný text. Vhodnými spojujícími grafickými prvky je potom ještě doplnila paní učitelka Procházková.

Pomohla státní dotace

„My jsme se starostou Dobrochova a studenty cyklistickou stezku několikrát sami projeli a přemýšleli jsme o tom, kam umístit informační tabule, sloupy s rozcestníky, kam vést trasu dál," vzpomínal zástupce ředitele SOŠPO. „Moc nás to všechny bavilo a těšilo," dodal. Na projekt nakonec získal mikroregion dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj

V listopadu 2006 byla v Otaslavicích naučná stezka slavnostně otevřena.

„Celkem 15 zastavení vedlo devíti obcemi, dnes je zastavení čtrnáct a devátá obec – Želeč před nějakou dobou z mikroregionu vystoupila," řekl starosta Dobrochova.

„Stezku, na které jsou i dvě ohniště pro opékání špekáčků, ale někteří starostové pojali jako prezentaci vlastní obce, a tak jsou informační tabule s textem umístěny někdy u zastávky autobusu nebo před obchodem. Jinde jsou naopak zasazeny skvěle, třeba v Otaslavicích u rybníku s lavečkami. V Dobrochově jsem měli jednu pod vysílačem, ale pak jsme ji přemístili o 50 metrů dál, je u ní i odpočinkový kout a myslím si, že teď je to mnohem lepší," doplnil Miloslav Kříž.

Má dva okruhy

Naučná stezka má dva okruhy, žlutý měří 45 kilometrů, červený přibližně polovinu a zvládnou jej i rodiče dětmi a starší cyklisté. Také sloupy, které trasu označovaly, byly natřeny v barvách obou stezek.

Naučná cyklistická stezka v mikroregionu Předina má dvě trasy. Delší, žlutá, měří 45 kilometrů, kratší červenou jednadvacetiki­lometrovou zvládnou i rodiče s dětmi a starší cyklisté.Zdroj: repro Deník

Dva okruhy naučné stezky. Repro/Deník

„Bohužel týden po tom, co jsme mobiliář na stezku umístili, se ve Vincencově ztratila celá sedací souprava, jinde zmizely odpadkové koše. Dnes jsou některé tabule a směrové sloupy vyvrácené, případně úplně chybí," posteskl si starosta.

Každý rok se na stezce koná akce Předinou za poznáním, kterou zorganizoval bývalý místostarosta Otaslavic. Účastní se jí okolo stovky lidí.

„Začínáme a končíme v Otaslavicích, projíždíme obcemi, kde si dáváme občerstvení a kde nám zástupci obce vždycky řeknou něco z historie. Nakonec v tombole losujeme přihlašovací lístky a výherci mohou získat sportovní potřeby na kolo," upřesnil Miloslav Kříž.

Podle jeho slov není možné zjistit, jestli lidé stezku projíždějí sami i v jiné dny, případně jak často. V každém případě by si to podle mě zasloužila. Možná také jako poděkování všem, kdo ji vybudovali a chtěli, aby si ji ostatní užili.