Výbuchy před radnici včera dopoledne neměli na svědomí teroristé ani žádná frakce radikálních skupin. To jen studenti prostějovských gymnázií vyšli mezi lidi, aby jim přiblížili tajemství přírodních věd. Třaskavého zvuku docílili zapálením nahromaděného vodíku.

„Šlo o akci Věda v ulicích. Letošní třetí ročník pořádá Česká hlava, organizace, která propaguje vědu,“ prozradil ředitel prostějovské hvězdárny Jiří Prudký, jenž oslovil studenty všech tří prostějovských gymnázií.

Pomocí efektních fyzikálních a chemických pokusů ukázali společně kolemjdoucím, s čím vším z vědecké oblasti přijde člověk každý den do styku.

Červené zelí sice nebylo hlavním chodem v rozmanitém menu pokusů, studenti s ním zato předvedli kouzla měnících se barev. Stačilo k temně fialovému výluhu přidat mýdlo nebo sodu a tekutina se zbarvila do modra.

O hoření hořčíku toho přihlížející veřejnost také mnoho nevěděla. Stačila jen zmínka o prskavkách a rázem měli všichni jasno. „Hořčík je alkalický kov, který hoří jasným až oslnivým plamenem. Na prskavkách je smíchaný s další chemickou látkou, proto jiskření je spíše do žluta,“ vysvětlil Eduard Kušner z Cyrilometodějského gymnázia.

Pozornost Prostějovanů zlákal také dalekohled pro pozorování slunce se stošedesátinásobným zvětšením. „Nebyli sice vidět pověstné skvrny, jen povrch slunce, zato mohli pozorovatelé procestovat slunce od pólu k pólu,“ poznamenal ředitel hvězdárny Prudký.

„Pokus s vodíkem se mi líbil nejvíc. Ne kvůli ráně jako z děla. Spíš jsem se bavila sledováním lidí, kteří ve stejnou chvíli začali od experimentárorů ustupovat do bezpečné vzdálenosti. Asi jim na mysli vytanul pojem vodíková bomba,“ popsala náladu okolo pokusu Markéta Slámová.