Kdo bude rozhodovat o stovkách miliónů na různé dotace, kdo bude ovlivňovat to, jak příjemně se v našem kraji žije, pracuje, bydlí a podniká?

K urnám můžete přijít v pátek 12. října od 14 do 22 hodin, nebo v sobotu od 8 do 14 hodin.

Na Prostějovsku se kromě krajských voleb konají i ty senátní. kterému z kandidátů dáte svůj hlas?  

VÍCE: Tito čtyři pánové a jedna dáma chtějí do Senátu. Co nám slibují?

Jak hlasovat a kroužkovat v krajských volbách?

- Do urny můžete v obálce vhodit jen jeden hlasovací lístek. Volit tedy můžete kadidátku jen jedné strany, hnutí či seskupení.

- Kroužkováním můžete do popředí dostat vámi vybraného kandidáta. Zakroužkovat na jedné kandidátce můžete maximálně 4 kandidáty.
Zatímco v minulých volbách bylo potřeba 10% preferenčních halsů, aby se vybraná osobnost "pohnula" dopředu, letos stačí jen 5%. Šance zamíchat s pořadím na kadidátce je tak výrazně vyšší, voliči tak mohou snadněji "posunout" do zastupitelstva kraje i kandidáty z nižších pater seznamu na úkor jmen z předních pozic.

ČSSD minule dominovala, vládla ale s ODS a lidovci

Účast ve volbách do vedení kraje kolísá, ty poslední ale vzbudily zatím rekordní zájem voličů. Zatímco první krajské volby v roce 2000 zajímaly v Olomouckém kraji 34 procent voličů, o čtyři roky později to bylo jen 28%.

Krajské volby v roce 2008 pak ovšem přivedly k urnám 38% voličů. Vítězná sociální demokracie tehdy získala skoro 40% hlasů, druhá ODS 20%. Třetí skončili komunisté s 16 procenty. Do zastupitelstva se dostala ještě KDU-ČSL s necelými 9 procenty hlasů.

Vládu Olomouckého kraje utvořila ČSSD s ODS a lidovci. Hejtmanem byl poslední čtyři roky Martin Tesařík z ČSSD, který letos na šéfa kraje již nekandiduje.