„Pro dceru, která jde letos do první třídy nakupuji výbavu už týden. Postupně sháníme všechno, od pastelek až po aktovku. Už teď jsme utratili skoro dva tisíce korun, a to nám ještě chybí papučky a cvičky. Počítám, že mě výbava pro holku vyjde tak na dva a půl tisíce, přestože nevybírám značkové věci,“ řekla Anna Linhartová z Prostějova.

Podle papírníků už lidé začali chodit nakupovat, největší nápor však teprve čekají.

„Chodí hlavně rodiče s dětmi, takže to závisí na počasí. Když je venku škaredě, tak těch nákupů je víc, když je hezky, lidé chodí méně. Jsou přeci jenom ještě prázdniny a děti se snaží užít sluníčka. Ta hlavní vlna přijde první týden v září, tak je to každý rok,“ uvedl Miroslav Ošlejšek spolumajitel prostějovské papírnické firmy Pen.

Kolik rodiče za pomůcky pro své děti vydávají není možné přesně říci.

„Pouzdro s tužkami přijde asi na dvě stě korun, ostatní pastelky, barvičky obaly dají dohromady tak sedm osm set,“ vypočítala Eva Kunertová, vedoucí papírnictví na prostějovském náměstí.

Konečná cena za nákup je pak závislá především na aktovce.

„Ty nejlevnější začínají někde pod tisícikorunou a podle kvality nebo vybavení mohu být batohy i za dva nebo dva a půl tisíce korun,“ vysvětlila Kunertová.

Dodavatelé totiž nabízejí aktovky už i s pouzdrem případně pastelkami nebo pytlíkem na přezůvky.

Hlavně pevná výztuha na zádech

Pro prvňáčky je na taškách důležitý samozřejmě obrázek. Dnešní předškoláci jsou více světoví než jejich předchůdci loni či předloni.

„Hodně se prodávají tašky s Hello Kitty, pro starší děti pak s Hannou Montanou. Aktovky s krtečkem máme ve výprodeji, protože ten zájem, který o ně byl v minulých letech už opadl,“ prohlásila vedoucí prostějovského papírnictví.

Rodiče by však více než na výzdobu měli dbát na to, zda aktovka nepoškodí dětská záda.

„Je celkem jedno, zda děti nosí aktovku nebo batoh, důležitá je v každém případě pevná výztuha na zádech. Rodiče by také měli dbát na správnou délku popruhů, aby aktovka dítě nepřevažovala dozadu. Když jsou popruhy povolené, leží také celá tíha na bederní páteři, což také není dobré,“ upozornil dětský lékař Bohumil Dostál z Kostelce na Hané.

Dodal také, že by zadní část batohů či aktovek měla být spíše ze savého materiálu, aby odváděla pot od těla. Není tedy vhodná koženka nebo kůže.