Přítomní politici si tak alespoň dopřávají občerstvení. Však je ho taky pořádné množství a nad vším ostatním trůní tlačenka a lahve.

„Šampaňské je na oslavu, černý fernet zase na tryznu," ozve se. Na dotaz, na co je víno, kterého se na stole nachází asi nejvíc, dostávám od Zdeňka Fišera jednoduchou odpověď. „Na pořád," a uvelebí na židli.

Postupně přichází další a další členové. Mezi nimi i Božena Sekaninová.

„Myslela jsem, že tu bude hodně masa a tak jsem vám přinesla nějaké koláčky, jsou fakt dobré. Hlavně třeba tyhle ořechové," začíná rozdávat ořechové a pudinkové pochoutky z listového těsta. Také jeden dostávám a po ochutnání musím dát nově příchozí zapravdu.

Šmarja, dneska zase přijdu o večerníček, usmívá se Pišťák

S narůstajícím počtem sečtených okrsků se nálada postupně zlepšuje. Začíná být jasné, že sociální demokraté v Prostějově zvítězí. Místností se tak nese smích i vtípky.

„Šmarja, dneska zase přijdu o večerníček," ozve se například Miroslav Pišťák při pohledu na hodinky.

Volební účast 34%. To je strašné

Ve vedlejší místnosti však už tolik veselo není. Malý hlouček zde napjatě sleduje každý pohyb v počtu sečtených okrsků. Čas jakoby se zastavil.

„Volební účast třicet čtyři procent? To je strašné!" komentuje Božena Sekaninová, která se sem, do ryze pánské společnosti, před malou chvílí přemístila.

Neposedná zátka

Vzdor nevelké volební účasti však nakonec osazenstvo bytu v Netušilově ulici může slavit. Pětadvacet procent sice podle Miroslava Pišťáka není veliký úspěch, jeho strana však ve městě vyhrála. V Přerově navíc dostala dvakrát méně hlasů. A tak se hoduje a otevírá šampaňské. Málem se však sbíraly střepy pro štěstí. Zátka z lahve v moci Pavla Smetany nečekaně vylétla a uhnízdila se v mřížce chránící světlo před podobnými nástrahami.

Nebyly to však ten večer poslední bublinky.

„Ať je září nebo leden, Mirek Pišťák je jen jeden," připomenul své básnické sklony Alois Mačák během otevírání druhé lahve.