„Od pondělí čtyřiadvacátého září bude uzavřená koruna hráze plumlovské přehrady pro automobily i pro pěší," uvedla v pátek ráno Gabriela Tomíčková, mluvčí Povodí Moravy.

Připomněla, že rekonstrukce hráze potrvá do podzimu příštího roku. „Do té doby bude na staveniště vstup s největší pravděpodobností zakázán," konstatovala Tomíčková.

Vysvětlila, že podle doporučeného harmonogramu má být sice koruna hráze po celou dobu rekonstrukce uzavřena. Vedení stavební firmy však může rozhodnout, zda harmonogram nezmění.

„Hlavní slovo bude mít v této záležitosti koordinátor bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, který určí, zda je vhodné cestu zpřístupnit, nebo ne," řekla Gabriela Tomíčková.

Jarní napouštění? Sen nebo realita

Povodí Moravy chce revitalizovanou plumlovskou přehradu napustit vodou z tání sněhu na jaře roku 2013. Práce na rekonstrukci hráze přitom potrvají až do podzimu. Jaká bude za této situace rekreační sezóna?

„Lidé jsou zvyklí chodit přes hráz, ač se dá na druhou stranu dostat i po šotolinové cestě od minigolfu pod hrází," krčí rameny Radek Kocourek, provozovatel občerstvení na pláži U Vrbiček.

Kocourek nevěří, že Povodí stihne napustit nádrž v roce 2013.

„Nejde tady jen o práce na hrázi, ale také o množství srážek. Pokud nebude sníh, pak se přehrada může napouštět i dva, tři roky," zamýšlí se.

Také Miloš Láznička, provozovatel bistra na pláži u Valáška, termínu napuštění příliš nevěří. „Bylo by fajn, kdyby se voda napustila na jaře. Za chvilku ale začíná říjen a já nevím, kolik prací stavbaři stihnou," vyjádřil se Láznička.

Naftoví upíři mají utrum

Mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková upozornila, že od minulého týdne, kdy se zloději pokusili odčerpat ze zaparkovaných bagrů naftu, jsou přes noc nádrže v těžké technice stavbařů prázdné. Pohonné hmoty do nich strojníci nalévají až ráno, těsně před zahájením prací.