Nakonec si vzala dovolenou a zůstala s dcerkou doma, dokud se vší nezbaví.

„Sousedka radila namazat hlavu petrolejem a po umytí protřít vlasy citrónovou šťávou. To se mi ale zdálo hodně drsné, hlavně ten petrolej. Zašla jsem tedy do lékárny, a chtěla jsem Orthosan na který jsem si pamatovala z dětství. Paní mi ale řekla, že už ho nedostávají, protože si na něj vši už zvykly,“ popisovala své trable matka.

Nakonec ale neodešla z lékárny s prázdnou.

„Koupila jsem nějaký šampon a sprej, dohromady ve výhodném balení skoro za čtyři sta korun. Doma jsem pak studovala složení a návod. Za dlouhým latinským názvem bylo na spreji v závorce slovo petroleum. A na šamponu tučně vytištěné upozornění, že se nesmí dostat dětem do očí. Obsahoval totiž extrakt z citronové šťávy,“ líčila paní Jana.

Nakonec však byla spokojena.

„Druhý den byly vši pryč a po víkendu šla malá normálně zase do školy,“ pochvalovala si Jana, která žije nedaleko Prostějova. Své příjmení ani obec zveřejnit nechtěla, protože měla strach z reakce okolí a nechtěla poškodit školu, kam dcera chodí. Podle odborníků je taková reakce častá, nicméně zcela zbytečná. Vši jsou totiž mezi dětmi i dospělými poměrně běžným jevem.

„Co se týče výskytu vší, posledních několik let se stav nijak nemění. Prakticky neustále se někde objevují,“ uvedla Kateřina Žeravová z oddělení hygieny dětí a mladistvých prostějovského pracoviště Krajské hygienické stanice. Podle ní možnost chytit vši nijak neovlivňují hygienické návyky.

„Tam kde jsou děti v kolektivech v kontaktu, mohou se tito parazité snadno přenášet. Důležité pak je, aby rodiče vši zlikvidovali účinným prostředkem nejen u svého dítěte, ale u všech členů domácnosti, včetně ošetření například oděvů a lůžkovin, nejlépe a to ve stejnou dobu. Pokud však je v kolektivu dítě, jehož rodiče se nesnaží vši zlikvidovat, pak se problém může vracet opakovaně a vši se znovu šíří i mezi ostatními „odvšivenými“ dětmi,“ vysvětlila Žeravová.

Přípravky proti vším. Jak je používat?

V této souvislosti pak zmínila i používání odvšivovacích přípravků.

„Ty by se měly používat podle návodů výrobce. Pokud se přípravky používají jiným způsobem, třeba častěji než výrobce uvádí, může docházet k podráždění pokožky a k rozvoji dalších nepříjemných kožních problémů. Rodiče takto nevhodně někdy přípravky používají právě v případě, když dítě vši přinese třeba hned další den znovu. Podrobné informace k postupu při výskytu vší najdete na webových stránkách Krajské hygienické stanice se sídlem v Olomouci.“ vysvětlila hygienička. Podle ní je problémem také to, že vůči mnoha přípravkům získal hmyz postupně odolnost, takže výrobci musí vyvíjet stále nové účinné látky.

Hygienici se o většině případů výskytu vší ani nedozví, protože školy nemusí nic takového hlásit. I oznámení do notýsku rodičům už je vlastně nad rámec jejich povinností. Odmítnout zavšivené dítě mohou jen v tom případě, že to rodič nahlásí. Učitelé totiž nemohou dětem hlavy jen tak prohlížet, to by porušovali jejich práva.

Vrámci celé republiky sledují proto parazitologové četnost výskytu vší podle prodejnosti přípravků na jejich hubení. V loňském roce se pohyboval prodej v řádu desítek tisíc balení, kolem poloviny devadesátých let to však bývaly i stovky tisíc.