„Problém je v nájemních smlouvách,“ uvedl ředitel DSP Vladimír Průša. Vysvětlil, že dřívější smluvní vztahy se s partajemi uzavíraly na dobu neurčitou.

„V nich je uvedena částka, kterou nemůže bez souhlasu nájemníka navyšovat nad rámec zákona,“ konstatoval Průša. Tito nájemníci tak platí a budou zatím platit zmiňovaných sedmnáct korun za metr čtvereční bytové plochy.

Partaje, které se nastěhovaly později, už mají podle Průši smlouvy na dobu určitou. Výše činží se jim v nich garantuje na jeden rok. Tito nájemníci, jak se shodla městská rada, mají začít platit dvaatřicet korun za metr čtvereční.

„Dohodli jsme se na tom minulé úterý,“ zmínila se zastupitelka Alena Rašková (ČSSD).

Podle Raškové ale není ve hře o výši nájmů jen nájemní smlouva. „Jde také o plnění podmínek dotací, na základě nichž jsme domy s pečovatelskou službou vystavěli,“ doplnila.

Seniorce Věře z Prostějova se nelíbí, že pokud by se rozhodla bydlet v domě s pečovatelskou službou, tak by tam musela platit mnohem víc peněz než někteří jiní. „To je ale nepořádek,“ vrtí hlavou.

Vladimír Průša jí nedokáže pomoci. „Do budoucna chceme samozřejmě režim ustálit na smluvním nájemném, zatím to ale nejde,“ reagoval.

Pro srovnání, dvaatřicet korun za metr čtvereční platí nyní všichni lidé žijící v městských bytech první kategorie s regulovaným nájemným. Naopak ti, jež bydlí v městském tržním nájmu, dávají do městské kasy téměř dvaapadesát korun za metr čtvereční.