VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vše, co jsme v Držovicích vybudovali, jsme si zaplatili sami. Bez dotací

Držovice – Deset let letos slaví Držovice od odtržení od Prostějova, jehož byly místní částí. V referendu tehdy lidé rozhodli, že chtějí být samostatnou obcí. Od začátku stojí v čele obce Blanka Kolečkářová. Co se Držovicím za dekádu svého samostatného působení povedlo, a co naopak obec nadále trápí? O tom jsme si povídaly se starostkou Držovic Blankou Kolečkářovou.

30.3.2016
SDÍLEJ:

Blanka Kolečkářová - starostka DržovicFoto: DENÍK/Hanka Masaříková

V roce 2014 se vám podařilo ukončit vleklý spor o majetkové dorovnání mezi Držovicemi a Prostějovem, na jehož konci dostala obec od mateřského města necelé tři miliony korun. Do nového volebního období jste tak určitě vstupovala s velkou úlevou. Jak se vám po komunálních volbách pracuje s novým složením vedení obce?

Mohu konstatovat, že za rok 2015, který byl prvním rokem nového volebního období, jsme udělali spoustu věcí, které se nám podařilo zafinancovat z obecního rozpočtu, bez dotačních titulů. Při dotacích totiž narážíte na spoustu věcí, které se musí dělat za pochodu, a kdybychom byli vázáni na dotační tituly, byla by pro nás realizace mnohem složitější a možná bychom toho tolik neudělali.Blanka Kolečkářová - starostka Držovic

Co se vám za minulý rok podařilo v obci vybudovat a kolik peněz stála realizace obecní pokladnu?

Loni jsme udělali chodníky v ulici Gorkého, náves v ulici SNP, opravili ulice U Hřbitova a Na Trávníku a most na Olomoucké ulici. Také jsme postavili dětské a workoutové hřiště. Opravili jsme zastávku na Fibichové ulici a také fasádu, okapy a odvodnění na mateřské školce.

Nad školkou jsme ukončili druhou etapu opravy Obecního domu, kde bude v budoucnu i knihovna. Nyní v jeho prostorách funguje Rodinné centrum Sluníčko a seniorský klub, pořádáme v něm plesy a poskytuje zázemí pro spolky.

Dbáme také na novou zeleň a okrasnou výsadbu, za loňský rok jsme vysadili více než sedmdesát stromů. Na životním prostředí nám hodně záleží a toto jsou věci, které se podílí na snížení prachu a udržení vody v krajině, jíž ubývá.

To vše jsou velké věci, které zlepšují běžný život lidem v obci. Celkově jsme minulý rok investovali zhruba čtrnáct milionů korun, naše příjmy však činily dvacet milionů, takže ještě máme finanční rezervu. Když to srovnám s dřívější dobou, kdy jsme byli okrajovou částí města, je to velký posun. Jako součást Prostějova jsme byli zanedbáváni, nyní jsme na tom úplně jinak.

V letošním roce oslavíte desáté výročí založení samostatné obce. Není to však jediné výročí, které Držovice v roce 2016 čeká.

Letos máme po 145 letech ze školy obecní dům, slavíme 875 let od první písemné zmínky o Držovicích a 65 let od založení hřbitova, který v letošním roce rozšiřujeme. Také nás čeká 100 let od dostavby obecního kostela, který bereme jako obřadní a koncertní síň, probíhají v něm mše svaté a snažíme se v něm udržovat společenský život.Den otevřených dveří v Držovicích

Ve vaší obci funguje také řada spolků, kde mohou lidé všech věkových skupin trávit volný čas. O jaké spolky se jedná?

Máme zde dobrovolné hasiče, zahrádkáře, chovatele a fotbalisty, denně funguje Rodinné centrum Sluníčko, které spolupracuje s Klubem seniorů a turistů. Zároveň také supluje i školní družinu. Členové vyzvedávají děti ze školy a v centru pro ně připravují bohatý program od angličtiny až po pracovní činnosti. V loňském roce dokonce dělali příměstský letní tábor, který měl velký ohlas. Rodinné centrum funguje naplno a my se je snažíme podporovat. Nyní uvažujeme o tom, že bychom v obci zřídili denní stacionář pro seniory.

Držovice se rychle rozrůstají a přibývá zde rodinných domů. Čím si to vysvětlujete?

Je to pravda, nyní se dostavují nové domy v ulicích Šípková, Levandulová a Jasmínová, také chceme otevřít pro stavební parcely stráň směrem na Olšany u Prostějova, kde nyní probíhá územní studie. V ulici Karla Kryla se teď otevírá nová síť pro nízkoenergetické domy. V Držovicích je prostor pro bydlení a jsme velmi žádaní. Máme dostupnost k obchodní zóně, k lékaři, k městu i dálnici. Hluk z dálnice nás sice trochu tíží, ale to je dlouholetá bolístka, kterou se snažíme řešit. Zároveň je to však pro mě výzva s tím něco udělat.Maškarní bál v Držovicích

Co je pro Držovice prioritou do dalších let?

Chtěli bychom zrevitalizovat územní plán, protože s rozvojem obce je potřeba pohlídat, kde jaká stavba vznikne. Rádi bychom se pustili do revitalizace ulice SNP, kde sídli většina institucí. Ulice potřebuje napojit na kanalizaci, opravit plynové přípojky a vybudovat parkování pro vozidla. Stavební povolení na kanalizaci a revitalizaci už máme.

Ale v plánu máme i spoustu dalších věcí, jako je oprava sto let starého hodinového stroje a topení v kostele, je potřeba vyřešit parkování v obci a dopraví značení. V mateřské škole musíme vyřešit nový vodovod a také chceme pokračovat v zabezpečení budov a IT systému, se kterým jsme začali už loni.

Chceme také otevřít obecní knihovnu, která by do června měla být zprovozněná. Fungovala by vždy jeden den v týdnu a spolupracovali bychom s prostějovskou knihovnou. Myslím, že to je věc, kterou lidé uvítají. Uvidíme, jak se to u nás ujme, budeme chtít širokou paletu knih jak pro děti, tak pro studenty i seniory.

Zkrátka chceme udělat vše pro to, aby se lidem u nás dobře žilo. 

Autor: Hana Masaříková

30.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Operátor/ka výroby bezvodých ofsetových desek (1601003). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Operátor výroby bezvodých ofsetových desek (1601003), Přijmeme OPERÁTORY VÝROBY bezvodých ofsetových desek., Ukážeme Vám provoz., Jste spolehliví, zodpovědní a manuálně zruční? Máte SOU nebo SŠ?, Čeká Vás práce v čistém pracovním prostředí, rádi Vás zaškolíme., , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: nepřetržitý provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Obchod - Obchod Realitní makléř 25 000 Kč

Realitní makléři OBCHODNÍCI S NEMOVITOSTMI. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Životopis s krátkým motivačním dopisem zašlete na email prace@rkokno.cz., Hledáme šikovné obchodníky do naší kanceláře v Prostějově. Zajímavá a různorodá práce na zaměstnanecký poměr. Máme zájem o aktivní osobnosti s duší obchodníka, které vyhledávají kontakt s lidmi. Praxi nepožadujeme! Podmínkou je min. SŠ vzdělání s maturitou. Zakázky pro Vás máme nachystané - nehledáte si je sami. , Nabízíme zázemí silné společnosti, skvělý kolektiv a mnoho benefitů - firemní telefon, notebook a vozidlo.. Pracoviště: Okno nemovitostí, s.r.o.,, Drozdovice, č.p. 1338, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt:, .

Výroba - Výroba Seřizovači 15 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Operátoři/mechanici ve strojírenské výrobě (1511002). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Operátor/mechanik ve strojírenské výrobě (1511002), PŘIJMEME na HPP v Prostějově Operátora /mechanika ve výrobě. Práce s měřidly a technickou dokumentací. Znalost NC strojů - výhodou. Mzda od 15.000,- Kč (+ 500,- Kč docházkový bonus + 1500,- Kč výkonnostní složka), V případě zájmu nebo jakéhokoliv dotazu nás kontaktujte telefonicky: 773 447 447 anebo e-mailem: prace@gasl.cz. Kompletní nabídku pracovních míst najdete na www.gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 15 400 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Obsluha strojů a zařízení (1505008).. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15400 kč, mzda max. 22440 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Obsluha strojů a zařízení (1505008)., Jste vhodným uchazečem, pokud: máte SOU/SŠ vzdělání (příp. ZŠ a praxi ve výrobě), jste ochoten pracovat v nepřetržitém provozu (krátký týden 2 směny/dlouhý týden 5 směn), jste manuálně zručný, spolehlivý a zdravý., Budete se věnovat: obsluze strojů ve strojírenské výrobě, manipulaci s polotovary během jednotlivých pracovních úkonů., Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? Nabízíme vám stabilní práci na HPP s pracovní smlouvou ve výrobní společnosti, mzdu 15.400 - 22.440,- Kč + !!! NOVĚ PŘÍPLATKY !!! - MOŽNO AŽ 120 Kč/hod + stravenky a příspěvek na ubytování. Možnost kariérního postupu a rozvoje., Nástup: ihned nebo dle dohody. Směnnost: 12-ti hodinové směny, nepřetržitý provoz. Pracoviště: Prostějov., Více informací na tel. čísle 773 447 447. Svůj životopis nám můžete poslat na e-mail: prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klára Melíšková jako komisařka Výrová. Natáčení televizního seriálu Živé terče v Olomouci
14

Komisařka Výrová opět v Olomouci, Hřebejk točí další detektivku

Měření kvality vody na plumlovské přehradě - 13. 8. 2018
9

Hygienici měřili kvalitu vody na přehradě, čeká se černý smajlík

Derby jak se patří. Lipová přestřílela Protivanov

FOTOGALERIE / Fotbalisté Protivanova a Lipové spolu svedli ve druhém kole I.A třídy dramatický boj plný zvratů a krásných gólů. Z vítězství se nakonec radovala Lipová, která v utkání dvakrát vedla o dva góly, o své výhře však nakonec musela rozhodnout až v poslední minutě.

Stavba podjezdu pro cyklisty se blíží. V Olomoucké u Hloučely

Plánovaná stavba podjezdu na Olomoucké ulici u Hloučely bude mít nejspíše brzy zelenou. Po tahanicích města s Povodím Moravy o výsledné podobě projektu je již na stole finální verze. Upravovat se zde bude i koryto řeky. Na podjezd by měla později následovat cyklostezka až do Vrahovic.

Problémy během mistrovství. Tenisté si cestu zkracovali přes železnici

Skvělé sportovní výkony ale také problémy. Obojí přineslo mistrovství světa juniorů v tenise, které se minulý týden konalo v Prostějově. Železničáři si stěžují že během turnaje docházelo k nebezpečným situacím.

Ve Vrchoslavicích se utkali fotbaloví veteráni

Sobotní ráno přineslo po delší době ochlazení. V poledne už ale bylo vše ve vyhřátých tropických kolejích. Ve Vrchoslavicích na hřišti zavoněly dobroty z udírny, pivo si nasadilo čepici proti úpalu a diváci tak mohli spokojeně sledovat, jak to ještě bývalým hráčům kope.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT