Na otázku, jak sportovní a relaxační centrum ve skutečnosti vypadá a kde stojí, nedokázal Petr Vrtal odpovědět.

„Členem občanského sdružení Sport centrum Harrachov už nejsem tři čtvrtě roku,“ zopakoval několikrát důrazně Petr Vrtal a ohledně konkrétní podoby centra odkázal na současné zástupce občanského sdružení. Konkrétní osobu ovšem nesdělil.

Zastřešený bowling, bazén, sauna, posilovna, solná jeskyně a také venkovní tenisové kurty Sportovního a relaxačního centra v Harrachově jsou už hotové, o jejich využívání si však široká veřejnost může nechat jen zdát.

Byla tedy dotace, za níž měl u poslanců lobbovat předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, zneužita?

„Podle mých informací bylo Sportovní a relaxační centrum dostavěno na konci roku 2009 dle podmínek a v souladu s poskytnutými dotacemi. Bylo plně uvedeno do provozu a nabízí své služby široké veřejnosti,“ tvrdí Petr Vrtal.

Lidé z Harrachova ale hotelový areál nevyužívají.

Sportovci nabídku nedostali

„Kdybych si to nepřečetl v novinách, tak vůbec nevím, že u nás něco podobného vzniklo. To, abychom sportoviště využívali, nám nikdo do dneška nenabídl,“ konstatoval Otakar Jiroutek, předseda Tělovýchovné jednoty Jiskra Harrachov, která sdružuje čtyři stovky místních sportovců, což představuje zhruba jednu čtvrtinu obyvatel Harrachova.

V této souvislosti si však vzpomněl na podobný případ z minulosti.

„Před několika lety za námi s podobnou nabídkou přišlo sdružení, které stojí za Sportovním a relaxačním centrem Sportrelax 007 Harrachov. Údajně je v tom také nějaká dotace. Nabízelo nám, že děti mohou sportoviště za zvýhodněnou cenu navštěvovat, ovšem tuto nabídku jsme neakceptovali,“ uvedl Jiroutek s tím, že Sportrelax 007 je nyní ryze komerčním objektem.

Nabídka na využití výše zmíněného Sportovního a relaxačního centra, které vzniklo pod hlavičkou firmy Petra Vrtala PV Real, Harrachovu učiněna byla. Nikdo z obce se však o ni zatím příliš nestaral.

Co na to harrachovský starosta?

„Ze strany stávajícího vedení občanského sdružení byla vedena v minulém roce jednání s obcí Harrachov o bezplatném využití sportovního a relaxačního centra pro školní zařízení obce,“ říká Petr Vrtal. Nabídka skončila u starosty obce Tomáš Ploce.

„Obdrželi jsme ji na podzim. Ještě jsme o ní na zastupitelstvu nejednali, protože si nejsem jistý, zda je stavba již zkolaudovaná,“ nechal se slyšet starosta Harrachova s tím, že místní základní a mateřské školy by snad mohly mít zájem o využití venkovního hřiště.

Povědomí o situaci má starosta v tomto ohledu nedostatečné.

„Dvě patra Sportovního a relaxačního centra, kde jsou k dispozici mimo jiné bazén, sauna, fitness centrum, solná jeskyně, byly zkolaudovány letos v lednu a jsou provozuschopné,“ informoval vedoucí stavebního odboru Městského úřadu Harrachov Ota Petrák.

„Občanské sdružení Sport centrum Harrachov postavilo v témže areálu i dva tenisové kurty. Ani u nich nic nebrání jejich využívání,“ dodal Petrák.

Ministerstvo podalo podnět ke kontrole

Do záležitosti státní dotace na neziskové účely, o jejímž využití panují pochybnosti, se před pár dny vložil i ministr financí Eduard Janota.

„Pokud v Harrachově stojí luxusní hotel fungující na komerční bázi a ne veřejné sportoviště, tak je to nejhrubší porušení státní dotace, které si umím představit,“ uvedl Janota pro Hospodářské noviny s tím, že jeho ministerstvo dalo podnět ke kontrole místně příslušnému finančnímu úřadu v Jablonci nad Nisou.

Pro úplnost je třeba říci, že třetí patro zmíněné stavby tvoří hotel s 99 lůžky. Interiéry stavby Sportovního a relaxačního centra vznikly pod hlavičkou PV Real a z peněz neziskového občanského sdružení vyrostly dva venkovní kurty. Hotel i se Sportovním a relaxačním centrem měla dle vyjádření Hospodářských novin nabídnout k odprodeji za sto dvacet milionů korun firma PV Real.