Základní škola působila ve Vřesovicích až do roku 1985.

„K obnově školního vyučování došlo až po osmadvaceti letech, v září 2013,“ upřesnil Bohumír Sojka, správce místního muzea. Bývalá fara tak dnes slouží dětem do páté třídy. Děti mají ve třídách stará kachlová kamna i barokní stropní klenby.

„Myslím, že i prostředí, ve kterém se žáci učí, je velmi důležité. Získají cit pro historii,“ vysvětlil Bohumír Sojka.

Od loňského roku se k budově staré fary začaly stavět moderní prostory. Vzniklo tak jedinečné spojení dvou světů, kde budou žáci získávat své vědomosti.

„Rekonstrukce trvá od loňského července. Téměř se nás to nedotklo, vyučovalo se ve staré budově,“ vysvětlila Martina Bradová, ředitelka mateřské i základní školy Vřesovice.

K budově staré fary tak byly přistavěny dvě kmenové třídy, jedna speciální třída, počítačová učebna, výtah a zcela nové sociální zázemí.

„Mně osobně se nejvíc líbí třídy s terasou. Děti mohou jít o přestávkách na čerstvý vzduch a může tam probíhat i výuka,“ chválí si přístavbu Martina Bradová.

Nadšení návštěvníci

Otevření přístavby bylo pro místní velkou událostí. V rámci obecních hodů, které se konaly v neděli, byla nová budova posvěcena Antonínem Baslerem, který působí jako pomocný biskup a kancléř olomoucké arcidiecéze.

Nové prostory si přišli prohlédnout téměř všichni místní obyvatelé. A byli nadšení.

„Ještě nikdy jsem nic takového neviděla. Pracovala jsem zde jako asistentka pedagoga, takže ty prostory velmi dobře znám. Vytvořili zde něco opravdu krásného,“ pochvalovala si mladá maminka na mateřské dovolené Miroslava Týmová.

„Přístavba se moc povedla. Je to v duchu dnešního směru, směru budování. Slyšel jsem od návštěvníků jen pozitivní ohlasy. Ale nesmíme zapomenout, že i stará část školy má svůj půvab,“ uvedl s úsměvem Bohumír Sojka.

Na přístavbu padla několikamilionová částka.

„Se stavbou jsme začali vloni v červenci. Shrnul bych to tak, že celá výstavba nových prostor, včetně pořízení vybavení, trvala zhruba rok. Projekt stál šestatřicet milionů korun, devadesát procent pokryla dotace z Evropské unie a deset procent zainvestovala obec,“ upřesnil Josef Krchňák, místostarosta Vřesovic. Žáci se tak od září mají na co těšit.