Poprvé 28. září při odhalení pomníku I.světové války a podruhé v sobotu 27. října v sokolovně u soutěže „Bylo nebylo“.

Zabrat ´dale řeze´

Sobotní odpoledne se ve Vrchoslavicích v sokolovně sešlo pět soutěžních týmů, aby si ověřily svoje znalosti o naší republice.

„Myšlenkou, připomenout si sto let republiky formou soutěže, jsem se nadchla hned,“ sdělila Deníku hlavní organizátorka Jaroslava Kvasničková.

„Událostí za sto let bylo ale tolik, že neměly konce. Když už to vypadalo že je panel otázek hotový, uvědomila jsem si další událost, významné dílo nebo osobnost, která by měla u stoletého výročí být zmíněná,“ nadšeně popsala přípravu soutěže.

Mezi otázkami nechyběly ani ochutnávky koláčů upečených podle sto let starých receptů. Makové tabulky, nebo náplň ze sušených hrušek soutěžící neměli problém identifikovat. Ale „erteplovy řeze z kraplovyho těsta“ daly zabrat. „My jsme si to užili. Nejdřív jsme vybírali otázky na téma sport,“ libovala si po soutěži Eva Vaculíková. “Pro mě byla nejtěžší otázka Jaký byl oficiální směnný kurz za tuzexovou poukázku. Znala jsem jen cenu z černého trhu, jako většina z nás,“ svěřila se Deníku s úsměvem.

Poslední den výstavy nechyběly první dámy republiky

Sobota byl také poslední den výstavy ke sto letům republiky, kterou obec uspořádala díky exponátům pamětníka Františka Riegla. Z jeho sbírek byla zapůjčena většina exponátů, včetně přehledu všech prezidentů. Na sobotní den se podařilo portréty hlav Československa a České republiky doplnit o portréty jejich protějšků. Dámy doputovaly do Vrchoslavic ze sousedních Mořic. K jejich oživení významně přispěl tamní starosta Martin Obruča.

I přes déšť lampiony zazářily republice k narozeninám

Původně plánovaný lampionový průvod se nakonec odehrál v hlavním sále sokolovny. Za tónů československé hymny v potemnělém sále svítily dvě desítky lampionů. „Já pořád říkám, že mladí jsou v jádru dobří,“ prohlásil po skončení akce František Riegl. „Ty děti, co dneska přišly si vzpomínku na oslavy stého výročí uchovají v paměti na celý život,“ doplnil dojatě.Adéla Palíšková