„Žádali jsme město o pronájem budovy na Komenského 4, která je od konce února volná, abychom v ní mohli provozovat základní školu. Tím, že nám zastupitelé zamítli pronájem budovy, tak zamítli v podstatě celý projekt. Pokud nemáme budovu, ve které bychom mohli školu provozovat, tak nemůžeme žádat o její zřízení," vysvětlil Jaroslav Fidrmuc, ředitel Cyrilometodějského gymnázia a mateřské školy v Prostějově.

I když je Cyrilometodějské gymnázium jediným zájemcem, který o pronájem volných prostor žádá, právní oddělení magistrátu pronájem nedoporučilo.

„Důvodem je obava, že by nebyl naplněn účel, pro který gymnázium pronájem žádá," vyjádřila se právnička a vedoucí oddělení odboru správy a údržby majetku města Alexandra Klimková.

SOUVISEJÍCÍ: O zřízení církevní základní školy město nerozhoduje, říká primátor Pišťák

Strach o žáky?

Cyrilometodějské gymnázium plánuje zřídit v Prostějově jednu třídu církevní školy na prvním stupni a jednu na druhém. Město má však strach, že by tak přišlo o žáky.

„Pokud by Cyrilometodějské gymnázium mělo i druhý stupeň, odčerpá tím žáky z městských škol," obává se náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

Opačného názoru je zastupitel Václav Kolář.

„Pokud škola ještě ani nevznikla, a už teď je považována za tak žádanou, tak bychom ji nejspíš měli dát šanci," míní zastupitel za TOP 09.

Tisícovka podpisů na petici

Prostějovští radní v únoru odmítli žádost olomouckého arcibiskupství na zřízení církevní základní školy s tím, že ve městě klesá počet narozených dětí. S tím ale nesouhlasí nespokojení rodiče, kteří kvůli odmítavému postoji radnice zorganizovali petice. Na ní se sešla více než tisícovka podpisů.

Boj za zřízení církevní základní školy nevzdávají autoři petice ani vedení školy. „Respektujeme zřízení města, ale hledáme další způsoby a nevzdáváme se. Veřejnost má o zřízení školy zájem, protože přinášíme prvek, který v Prostějově chybí," řekl Jaroslav Fidrmuc. (ham)