Lidé ve dvou obcích Olomouckého kraje znovu zamíří k volebním urnám. Zastupitelé v Hrušce na Prostějovsku a Lužicích na Olomoucku odstoupili ze svých funkcí.

V Hrušce se opakuje situace z roku 2014. Letos zde dvě strany vytvořily koalici a zvolily si starostu i místostarostu, s čímž nesouhlasili tři zástupci vítězné strany a rezignovali.

Ztráta mandátů v sedmičlenném zastupitelstvu znamenala pokles pod zákonný limit pěti zastupitelů.

„Zastupitelstvo v takovém případě funguje dál, ale má omezené možnosti. Nesmí například rozhodovat o prodeji nemovitého majetku nebo o zřízení obecní policie,“ řekl mluvčí Ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

188 voličů tak dostane druhou příležitost hlasovat v komunálních volbách, té první začátkem října využilo 66 procent mužů a žen.

V Lužicích rovněž byli obyvatelé nespokojení se složením nového zastupitelstva, které neodpovídalo výsledkům voleb. Těch se v říjnu zúčastnilo 57 procent voličů, což je 181 lidí.

„Když nastane tato situace, do 30 dnů od jejího vzniku musí starosta obce prostřednictvím krajského úřadu podat hlášení Ministerstvu vnitra. To pak ze zákona do 30 dnů rozhodne o termínu náhradních voleb,“ vysvětlil Krátoška.

Opakované volby by se měly konat v polovině března 2019. Zda se budou v Olomouckém kraji týkat pouze těchto dvou obcí, nebo přibudou další, ukáže čas.

Podle Krátošky totiž další podobný případ z Olomoucka v této chvíli hlášený není, ale nové žádosti teprve mohou přijít.